Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Alena Mornštajnova i jej powieść „Hana” w Legnicy

Przez   /   03/12/2019  /   No Comments

7 grudnia o godz. 19 gościem legnickiej Art Cafe Modjeska będzie powieściopisarka Alena Mornštajnova, autorka “Hany” – Czeskiej Książki Roku 2018, wydanej właśnie w polskim przekładzie przez wrocławskie wydawnictwo Amaltea.  Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik z radia TOK FM, a tłumaczem spotkana będzie Tomasz Grabiński, autor przekładu. Podczas spotkania będzie można kupić “Hanę” w promocyjnej cenie.

O czym jest “Hana”? Akcja powieści dzieje się w Czechach w  lata 50. XX wieku. Dziewięcioletnia Mira w dramatycznych okolicznościach traci najbliższych. Jedyną jej żyjącą krewną jest tajemnicza ciotka Hana, kobieta-duch, „czarna zmora”. Obserwując rodzącą się między nimi więź, powoli odkrywamy ich sekrety. “Hana” Aleny Mornštajnovej jest opowieścią o sile życia, miłości i pamięci w obliczu cierpienia, poczucia winy i utraty. “Hana” to zarówno imię bohaterki, jak i czeskie słowo oznaczające wstyd. Wstyd tej, która przeżyła.

Mikrokosmosem codzienności zdaje się rządzić ślepy traf. Niewysłany na czas list, złamany zakaz, ciastka kupione w nieodpowiednim momencie – jakie byłoby życie bohaterów, gdyby choć jeden element tej układanki wyglądał inaczej?

Miłość i śmierć, naiwność i doświadczenie, walka ze wspomnieniami. “Hana” bazuje na niedopowiedzeniach i aż skrzy się od emocji, piętrzących się niczym kra na skutej lodem rzece. Na którą pomimo zakazu warto wejść…

Powieść otrzymała liczne nagrody, w tym tytuł Czeskiej Książki Roku 2018.

Jej polska edycja jest zasługą wrocławskiego wydawnictwa Amaltea.

„Powieść czytałem ze ściśniętym gardłem. Hana to mroczny raport z miejsca, w którym śmierć zdominowała życie. To opowieść o życiu koncentrującym się na śmierci. I piękna historia tego, że można znaleźć ratunek. Żyć dalej, nawet po przejmującym doświadczeniu Auschwitz.” Jarosław Czechowicz „Krytycznym okiem”

Alena Mornštajnová (ur. 1963) – czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią Slepá mapa, po której ukazały się także: Hotýlek (2015), Hana (2017), Strašidýlko Stráša (2018, książka dla dzieci) oraz Tiché roky (2019). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Aleny Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść Hana, której przyznano m.in. tytuł Czeskiej Książki Roku 2018.

Fragmenty powieści:

“Mojego imienia nie ma wśród wykonanych w złocie napisów na nagrobku tylko dlatego, że czasami opłaca się być niegrzeczną i bezczelną. Jeśli się z tym nie zgadzasz, nie czytaj dalej. A dla pewności nigdy nie dawaj tej książki swoim dzieciom………

…….Ciotka Hana nie spała. Nawet nie przebrała się w koszulę nocną. Siedziała przy stole w kuchni i choć nie powiedziała ani słowa, to wiedziałam, że czekała. I bała się o mnie.

Uklękłam przed nią, objęłam wokół szczupłego pasa i się rozpłakałam.

– Przepraszam, przepraszam, wybacz mi to, proszę. – Oparłam czoło o kościstą nogę w czarnej spódnicy i cała trzęsłam się od płaczu.

Ciotka nic nie powiedziała. Po czym uniosła rękę i pogłaskała mnie po głowie.

Znałam jej paniczny strach przed dotykiem i wiedziałam, że jest to najwyższy przejaw sympatii, na jaki mogę liczyć z jej strony. Tego poranka po moich trzynastych urodzinach zrozumiałam, że jednak ktoś mnie kocha.”

Promocję powieści w Legnicy organizują: Stowarzyszenie DAK Fabryka Twórczości oraz Art Cafe Modjeska.

Zebrała: Joanna Rostkowska/ oprac. PEKA

FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE/ AM Vojtěch Vlk

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 223 dni temu dnia 03/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 3, 2019 @ 2:49 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

helios_kinokobiet_film_202007_15_1080x1080px_v02

Kino Kobiet powraca !

Read More →