AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Oskarżeni członkowie grupy wysadzającej bankomaty

Przez   /   30/12/2019  /   No Comments

Legnicka Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko  Robertowi N. i Mariuszowi W. Z ustaleń śledczych wynika, że oskarżeni należeli do grupy przestępczej, która okradała bankomaty. Działając w latach 2018 – 2019 na terenie całego kraju ukradli kilkadziesiąt tysięcy złotych. Listem gończym poszukiwany jest przywódca grupy, Łukasz Ambros. 

Śledztwo w tej sprawie  prowadziła, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Z akt sprawy wynika, że przestępcy wywoływali eksplozje, aby dostać się do wnętrza bankomatów. Potem przywłaszczali sobie znajdujące się tam pieniądze.

Wybuchy niszczyły zarówno bankomaty, jak i budynki, w których je zamontowano.

24 września 2018 r. wspólnie i w porozumieniu okradli w ten sposób bankomat w jednym z marketów w Małomicach koło Żagania. Wyrządzili wówczas szkody w wysokości 115 tys. zł. 10 grudnia 2018 r. bez powodzenia próbowali powtórzyć swój skok w Węglińcu. Nic nie ukradli, za to spowodowali zniszczenia na kwotę 32 tys. zł.  Ponadto prokurator oskarżył Roberta N. o dokonanie w dniu 17 lutego 2019 roku kradzieży z włamaniem do trzeciego  bankomatu  znajdującego się w markecie  w Lubinie. Wyrządzona przez niego szkoda została oszacowana na 106 tys. zł.

- Oskarżeni byli zamaskowani. Poruszali się samochodem – relacjonuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Wykrycie sprawców tych przestępstw było możliwe dzięki zaangażowaniu   policjantów z KWP we Wrocławiu oraz badaniom śladów biologicznych ujawnionych na miejscach zdarzeń i  na dowodach rzeczowych. Obydwaj oskarżeni są tymczasowo aresztowani. Byli już karani, w związku z czym odpowiadają w niniejszej sprawie w warunkach recydywy, a w tym Mariusz W. w warunkach recydywy wielokrotnej. Uczynili sobie z przestępstw stałe źródło dochodu.

W  popełnieniu każdego z trzech przestępstw, objętych aktem oskarżenia, brał udział także trzeci sprawca. Prokuratura informuje, że jest nim kierujący grupą przestępczą Łukasz Ambros. Ambros jest poszukiwany listem gończym.

- Materiały w zakresie tego sprawcy wyłączone zostały do odrębnego prowadzenia – informuje Lidia Tkaczyszyn. – Obydwaj oskarżeni są tymczasowo aresztowani. Byli już karani, w związku z czym odpowiadają w niniejszej sprawie w warunkach recydywy, a w tym Mariusz W. w warunkach recydywy wielokrotnej. Uczynili sobie z przestępstw stałe źródło dochodu.

Robertowi N. i Mariuszowi W. za każde z zarzucanych przestępstw  kradzieży z włamaniem do bankomatu  oraz usiłowanie kradzieży z włamaniem popełnione  w warunkach recydywy grozi kara pozbawienia wolności  do lat 15, a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej  kara pozbawienia wolności do lat 5. Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody na mieniu  oskarżonego Roberta N. oraz Łukasza Ambrosa, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego należących do oskarżonych pojazdów i pieniędzy.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 92 dni temu dnia 30/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 30, 2019 @ 11:14 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →