Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Akcjonariusze nie pożarli KGHM

Przez   /   30/04/2015  /   No Comments

Skarb Państwa zadowolił się niższą dywidendą z miedziowej spółki niż w poprzednich latach. Odkąd wszedł w życie podatek od wydobycia niektórych kopalin, łupi ją w inny sposób.

 

Decyzją Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM na dywidendę dla akcjonariuszy pójdzie jedna trzecia z 2,4 mld zł zysku, wypracowanego przez spółkę w ubiegłym roku. Firma będzie zatem płacić właścicielom udziałów po 4 złote za akcję. Resztę, czyli ok. 1,6 mld zł będzie mogła wykorzystać na inwestycje i inne potrzeby.

Taki podział zysku jest zgodny z rekomendacją przedłożoną akcjonariuszom przez zarząd KGHM. Jednocześnie jest to jedna z niższych dywidend płaconych przez spółkę. W ciągu ostatnich 10 lat do kieszeni akcjonariuszy Polska Miedź przelała w tej formie ponad 21,7 mld zł. Ponieważ Skarb Państwa ma niespełna 32 procent udziałów w koncernie, tylko trzecia część tej sumy trafiła do budżetu państwa – resztę przejęli prywatni inwestorzy.

Między innymi dlatego rząd zmienił swój sposób działania. Od trzech lat drenuje KGHM za pomocą napisanej specjalnie dla niej ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Z tego tytułu spółka wypłaca mu bez mała 2 miliardy złotych rocznie. To pieniądze, które pomniejszają zysk Polskiej Miedzi, ale minister nie musi się nimi dzielić z prywatnymi akcjonariuszami.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Więcej dla niepełnosprawnych

Zwiększyło się wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Read More →