POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W Legnicy nie rozbierają altan na działkach

Przez   /   23/12/2014  /   No Comments

Pomimo burzy, jaką wywołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwestionujący legalność około miliona polskich altan, działkowcy z Legnicy nie mają na razie powodów do obaw. Nadzór budowlany nie spieszy się z wydawaniem nakazów rozbiórki. Cierpliwie czeka, aż posłowie poprawią złe prawo.

 

Zmieszanie wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 roku. Rozpatrując indywidualny przypadek działkowca z Warszawy, sąd zwrócił uwagę, że w prawie budowlanym małe ogrodowe domki powszechnie przez Polaków nazywane altanami, nie funkcjonują. NSA podtrzymał wydany przez warszawski nadzór budowlany nakaz rozbiórki budyneczku jako samowoli budowlanej.

Wyrok NSA dotyczył konkretnej sprawy. Ale uświadomił wszystkim, że w podobnej sytuacji jak warszawski działkowiec może się znaleźć około 900 tysięcy właścicieli murowanych altan w całym kraju. W świetle aktualnie obowiązującego prawa wszystkie są nielegalne, bo bez pozwolenia budowlanego można postawić tylko altanę bez litych ścian. Polski Związek Działkowców nagłośnił problem, zainicjował zbiórkę podpisów pod protestem w sprawie delegalizacji altan i przygotował projekt nowelizacji.

- Żadnych działań w sprawie altanek nie podejmujemy, bo sytuacja prawna nie jest klarowna – mówi Janina Dubiel, powiatowa inspektor nadzoru budowlanego dla Legnicy. – Wiem, że w warszawie trwają prace nad stosowną nowelizacją ustawy prawo budowlane. Aby nie działać pochopnie, wstrzymujemy się z decyzjami do czasu, aż wszystko się wyjaśni.

Janusz Żbik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju – odpowiadając na interpelację legnickiej posłanki SLD Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej wyjaśnia: „Podczas prowadzenia kontroli obiektu budowlanego organ nadzoru budowlanego ma zawsze obowiązek poznać całokształt stanu faktycznego, ocenić wszystkie okoliczności i następnie odnieść je do normy prawnej. Wydanie rozstrzygnięcia w sprawie możliwe jest zatem dopiero po dokonaniu subsumpcji, tj. przyporządkowania określonego stanu faktycznego do konkretnej normy prawnej. Automatyczne stosowanie przez organy nadzoru budowlanego wskazówek z danego wyroku w innych przypadkach i pominięcie ww. czynności koniecznych do prawidłowego zbadania sprawy jest wykluczone i niedopuszczalne.”

Opierając się na obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane rząd przygotowuje poprawkę, która będzie zmierzać w stronę zalegalizowania altan działkowych.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3625 dni temu dnia 23/12/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 22, 2014 @ 5:03 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Witelonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →