Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Cyfrowy bliźniak pomoże w transformacji energetycznej

Przez   /   24/01/2024  /   No Comments

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracują nad projektem DigiTwins4PEDs, który do modelowania aspektów energetycznych miast wykorzysta cyfrowego bliźniaka miasta. To krok w kierunku miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonej przyszłości energetycznej. Badania finansuje Narodowe Centrum Nauki.

Project „Utilisation of urban digital twins to co-create flexible positive energy systems for districts” (DigiTwins4PEDs ) został zainicjowany w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z przejściem na czystą energię i koniecznością angażowania społeczeństwa w ten proces. Jego celem nie jest jedynie opracowanie technologii, ale także wprowadzenie jej w życie z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi i platform wymiany informacji (żywych laboratoriów dla mieszkańców), które pomogą w przygotowaniu społeczności do wdrożenia pozytywnych obszarów energetycznych (PED) i umożliwiają im współtworzenie PED w ich dzielnicach.

– Dlatego w projekcie tworzymy narzędzia, które będą mogli wykorzystywać nie tylko eksperci, naukowcy, czy samorządowcy, ale też społeczeństwo. Umożliwią one m.in. analizę i sprawdzenie scenariuszy dotyczących konkretnych lokalizacji. Będzie to coś na kształt „poradnika”. Sprawdzimy tam np. czy działka, na której mieszkamy ma potencjał to tego, by inwestować na niej w technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, jaki jest koszt takich inwestycji i jaki jest okres zwrotu zainwestowanych środków – mówi dr hab. Paweł Bogusławski, kierownik projektu. Dodaje, że do tego niezbędny jest właśnie cyfrowy bliźniak miasta.
– By go stworzyć potrzebujemy modelu przestrzennego. Głównie chodzi o budynki, by np. przeprowadzić symulacje oceny potencjału solarnego budynku, sprawdzić, gdzie można zainstalować panele fotowoltaiczne, czy w przypadku działek indywidualnych – umieścić pompy ciepła, skorzystać z energii geotermalnej, czy założyć zielony dach lub ścianę – tłumaczy naukowiec UPWr. Podkreślając, że cyfrowy bliźniak umożliwi również na wykonanie analiz i porównanie ich z rzeczywistym zużyciem np. ciepła w mieście. – A to pozwoli zaproponować miastu takie rozwiązania, które doprowadzą do tego, że dane obszary, dzielnice będą produkowały więcej zielonej energii.

Naukowcy z UPWr współpracują z miastem Wrocław, które jest mocno zainteresowane tymi technologami. – Będziemy też uczyć się od naszych zagranicznych partnerów, modyfikować i przekładać ich gotowe już rozwiązania na naszą dolnośląską rzeczywistość – mówi dr hab. Paweł Bogusławski.

Projekt skupia bowiem zespoły z różnych regionów, zdeterminowane w dążeniu do przyspieszenia zmian na rzecz zrównoważonej energii. W skład konsorcjum wchodzi dziesięciu partnerów z Niemiec, Polski, Niderlandów i Austrii, w tym uniwersytety, jednostki badawcze, partnerzy biznesowi oraz przedstawiciele miast, które wybrane zostały jako obszary testowe (Wrocław, Wiedeń, Stuttgart i Rotterdam). Będzie on realizowany na UPWr przez 2,5 roku pod kierownictwem dr hab. Pawła Bogusławskiego w ścisłej współpracy z wrocławskim partnerem biznesowym – firmą infoSolutions.

Projekt zdobył grant Narodowego Centrum Nauki w konkursie Driving Urban Transitions – wspierającym innowacyjne projekty badawcze dotyczące wyzwań miejskich: m.in. przejściu na bardziej zrównoważoną gospodarkę i funkcjonowanie.
Całkowity budżet wynosi ponad 1,5 mln EUR, a finansowanie przewidziane dla UPWr kształtuje się na poziomie 224 tys. EUR.

Źródło: UPWr

FOT. UPWR

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 174 dni temu dnia 24/01/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 24, 2024 @ 2:01 pm
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

child-4818426_1280

Szykują się ważne zmiany w opłatach za żłobki w Legnicy

Read More →