schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Amerykanie wypowiedzieli KGHM umowę na reaktory?

Przez   /   10/11/2023  /   1 Comment

Dziennik Rzeczypospolita napisał, że amerykańska spółka NuScale wypowiedziała umowę o budowie małych reaktorów jądrowych (SMR- Small Modular Rector) dla KGHM. Miedziowy koncern natychmiast zdementował tę informację. “KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach”  czytamy w komunikacie.

Według Rzeczypospolitej, NuScale poniosła porażkę przy projekcie Carbon Free Power Project, czyli próbie opracowania sześciu reaktorów w Utah w oparciu o technologię, jaką planowano zastosować w Polsce. W skrócie, okazało się, że koszt produkcji 1 MWh w tej elektrowni wyniesie nie 58, jak początkowo szacowano, ale 89 dolarów, co stanowi wzrost o 53 proc. i stawia pod znakiem zapytania opłacalność projektu.

Oto komunikat KGHM Polska Miedź S.A.:

KGHM stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach.

W sprawie komunikatów na temat amerykańskiej firmy i przyszłości budowy małych reaktorów jądrowych KGHM przedstawia informację jak poniżej:

Dnia 13 kwietnia 2023 r. KGHM Polska Miedź S.A. wystąpiła do Ministra Klimatu i Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji zasadniczej, tj. pierwszej decyzji administracyjnej w systemie pozwoleń i zezwoleń, o jaką może starać się inwestor dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej. W przedmiotowym wniosku KGHM wskazał następujące lekkowodne technologie reaktorowe przewidziane do zastosowania w planowanym przez Spółkę przedsięwzięciu inwestycyjnym: Rolls-Royce SMR™ (UK SMR™), NUWARD™, SMR-160™, BWRX-300™ oraz VOYGR™.

Technologia przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC została wskazana przez Spółkę – wyłącznie na potrzeby procedowania wniosku – jako technologia „preferowana” ze względu na znaczne zaawansowanie postępowania certyfikacyjnego tej technologii przed Amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego (NRC) w Stanach Zjednoczonych. Należy podkreślić, iż KGHM Polska Miedź S.A. jako drugi inwestor w elektrownię jądrową w ogóle i jako pierwszy inwestor planujący budowę małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce otrzymał dnia 13 lipca 2023 r. od Ministra Klimatu i Środowiska decyzję zasadniczą obejmującą swoim zakresem wszystkie zaproponowane technologie reaktorowe, zgodnie z żądaniem Spółki określonym we wniosku.

Pragniemy podkreślić, że Spółka obecnie koncentruje się na najbardziej sprawdzonych konstrukcjach, jakimi są ciśnieniowe reaktory lekkowodne (charakteryzujące się, w przeciwieństwie do reaktorów wrzących, brakiem negatywnych doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa), co znacznie upraszcza i skraca prace projektowe.

Przyjęte przez Spółkę podejście koresponduje ściśle ze stanowiskiem Rady Ministrów wyrażonym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

KGHM Polska Miedź S.A. biorąc pod uwagę wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz Agencji Energii Jądrowej NEA OECD w Paryżu, zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności. W związku z powyższym, zakończenie projektu budowy elektrowni jądrowej VOYGR-6™ realizowanej w Stanach Zjednoczonych w ramach Carbon Free Power Project, nie ma przesądzającego wpływu na projekt jądrowy SMR realizowany na tym etapie przez KGHM Polska Miedź S.A. niezależnie od jakiegokolwiek dostawcy technologii i bez zastrzeżenia wyłączności. Umowa o prace wstępne zawarta z NuScale Power, LLC dnia 14 lutego 2022 r. umożliwiła Spółce dostęp do danych technicznych dostawcy technologii niezbędnych m.in., do zainicjowania procesu wyboru docelowej technologii reaktorowej.

Przypomnijmy: W lutym 2022 r. ówczesny prezes KGHM Marcin Chludziński oraz John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power w obecności wicepremiera Jacka Sasina podpisali w Warszawie porozumienie, z którego wynikało, że do 2029 roku NuScale wybuduje w Polsce elektrownię SMR. podkreślano wówczas, że opracowana przez Amerykanów technologia modułowych reaktorów  to przełomowe rozwiązanie zatwierdzone przez Komisję Regulacji Jądrowej USA.

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    najlepsze jest zawsze to ..stanowczo dementuje. Znaczy ze na 100% go..wno z tego bedzie o czym pisalem na samym poczatku. Jesli wziasc pod uwage obecny mostek kapitanski to na 150%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-264805

Kierowca próbował pobić policjanta. Było pite

Read More →