OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W szpitalu w Legnicy sanepid wykrył legionellę

Przez   /   29/08/2023  /   No Comments

- W próbkach pobranych w ramach nadzoru nad jakością wody w szpitalu stwierdziliśmy legionellę – poinformowała nas dziś rano Małgorzata Stawiska-Lichota, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy. To bakteria wywołująca zapalenie płuc o ciężkim przebiegu.

W związku z przypadkami zarażenia legionellą w innych częściach kraju, legnicki sanepid prowadzi kontrole wody z publicznego wodociągu na terenie miasta. Próbki pobrane w ramach nadzoru nad jakością wody w jednym z punktów w szpitalu dały wynik pozytywny.

- Nic o tym nie wiem – Zbigniew Mróz, prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jest zaskoczony. – Nie dostałem dotąd takiej informacji z sanepidu.

Niezależnie od ustaleń sanepidu, podjął decyzję o usunięciu kurtyn wodnych z terenu Legnicy. Podobnie jak fontanny, wytwarzają one aerozol, niezbędny bakterii do tego, aby dostać się do płuc. Legionellą nie można się zarazić w inny sposób, np. pijąc skażoną wodę. Choroba nie przenosi się też z człowieka na człowieka.

Bakterie Legionella pneumophila pojawiają się przede wszystkim latem, bo do życia i rozwoju potrzebują ciepłej wody. Optymalna temperatura dla nich to 25-50 stopni Celsjusza. Namnażają się, gdy dochodzi do zastojów takiej wody np. w końcówkach instalacji lub ślepych odcinkach sieci wodociągowej.

Pneumophila – choroba pojawiająca się po inhalacji wodą z legionellą – rozwija się powoli. Po 5-6 dniach objawia się gorączką, dreszczami, bólem głowy i mięśni. Potem zaczyna się suchy kaszel, trudności w oddychaniu, które narastają aż do zapalenia płuc. W 5-15 proc. zakażeń dochodzi do śmierci. Legionella jest szczególnie niebezpieczna dla osób przewlekle chorych, pacjentów onkologicznych i innych ludzi z obniżoną odpornością.

- Wśród naszych pacjentów nie ma chorych z legionellą – mówi Krzysztof Maciejak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

- Nie mamy z legnickiego szpitala zgłoszenia o zakażeniu – potwierdza Małgorzata Stawiska-Lichota.

Po wykryciu bakterii, sanepid zarządził w szpitalu działania mające ograniczyć ryzyko zakażenia legionellą.

Krzysztof Maciejak, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy: – Informujemy, że w ostatnim czasie podwyższone zawartości legionelli stwierdzono podczas rytynowych badań w jednym punkcie – w kranie przy umywalce w jednym z gabinetów Oddziału Medycyny Paliatywnej w tzw. małym budynku, gdzie przeprowadzane są remonty i sieć ciepłej wody jest użytkowana w niewielkim stopniu. Uspokajamy: w pozostałych punktach zwłaszcza w budynku głównym szpitala – próbki były zerowe. W związku z podwyższonymi wynikami w tym jednym kranie podjęliśmy stosowne działania. – wyłączyliśmy ten punkt z użytkowania i przystąpiliśmy do jego dezynfekcji chemicznej i termicznej ciepłej wody użytkowej. Ponadto wprowadziliśmy do odwołania dezynfekcję termiczną instalacji ciepłej wody użytkowej w całym szpitalu włączając w to budynek główny szpitala.

FOT. PIXaBAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 323 dni temu dnia 29/08/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 29, 2023 @ 4:42 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vampire-5530776_1280

Amant z Ameryki rozpłynął się we mgle z 25 tys. zł

Read More →