Przekładanie pozwalające na przenoszenie napędu oraz mocy to elementy stanowiące podstawę prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń oraz maszyn produkcyjnych wyposażonych w silnik i odbiornik mocy. Jednym z typów przekładni wykorzystywanych na szeroką saklę w przemyśle jest przekładnia kątowa, której zadaniem jest zmiana wektora kierunku przesyłania mocy. Czym charakteryzuje się ten typ przekładni? Na jakiej zasadzie działa przekładnia kątowa i gdzie znajduje swoje zastosowanie? Dowiesz się z tego artykułu!
Czym jest przekładnia kątowa?
Przekładnia kątowa, nazywana też przekładnią walcowo-stożkową to jeden z kluczowych elementów zabudowy napędu, który swoją nazwę zawdzięcza ustawieniu osi silnika i osi wału napędu pod kątem prostym. Przekładnie tego typu współpracują z odpowiednio dobranymi silnikami. Pozwala to na tworzenie wydajnych i sprawnych układów napędowych, w których przekładnia kątowa mogąca charakteryzować się różnym przełożeniem odpowiedzialna jest za zmianę wektora kierunku przesyłu mocy.
Przekładnie kątowe — jak działają?
Przekładnie kątowe to elementy wykorzystywane w maszynach napędzanych przez silnik. Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Funkcjonowanie przekładni kątowej w układach napędowych opiera się bowiem na przenoszeniu ruchu z elementu napędowego na element napędzany. W zależności od założeń pozwala to zarówno na zamianę kierunku przenoszenia napędu i zachowanie wyjściowej prędkości obrotowej, jak i redukcję obrotów wyjściowych.
Przekładnia kątowa i jej zastosowanie
Przekładnia kątowa to element konstrukcyjny o zębatej budowie, którego głównym zadaniem jest dostosowywanie obrotów silnika do potrzeb odbiornika generowanej mocy. Zastosowanie tego mechanizmu pozwala na sprawną i niezakłócaną zmianę kierunku przeniesienia napędu, a co za tym idzie efektywną pracę całego mechanizmu. Sprawia to, że przekładnie kątowe stanowią popularne rozwiązanie technologiczne wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle, gdzie najczęściej występują w postaci motoreduktorów składających się z przekładni walcowo-stożkowej i silnika elektrycznego. Typowym zastosowaniem przekładni kątowej są przenośniki taśmowe wykorzystywane podczas transportowania różnego rodzaju materiałów, a także inne maszyny, urządzenia i pojazdy mechaniczne.
Zastosowanie przekładni kątowych – co można zyskać?
Zastosowanie przekładni kątowej stwarza wiele możliwości w zakresie konfiguracji wałów, które z łatwością można zamontować oraz dostosować do konkretnych wymagań poprzez zamontowanie ich w optymalnej pozycji. W efekcie postawienie na przekładnię walcowo-stożkową pozwala na osiągnięcie pożądanej precyzji, sprawności i wydajności działań realizowanych przez układy napędowe oraz usprawnienie całych procesów produkcyjnych.
– Materiał partnera