W serwisie Allegro (linki poniżej) do 12 lutego trwają licytacje dzieł sztuki podarowanych przez artystów dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co można kupić?
Swój udział w największej orkiestrze świata tradycyjnie akcentuje świat sztuki. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której finał odbył się w niedzielę, wypowiedziała w tym roku walkę z sepsą. Artyści z Legnicy i okolic licznie i chętnie wsparli tą inicjatywę, przekazując Galerii Sztuki swoje prace – m.in. obrazy, grafiki, akwarele, biżuteria czy ceramikę. Część z nich trafiła na finałową licytację w Legnickim Centrum Kultury, pozostałe – na aukcje internetowe, które wciąż trwają. Można do nich dołączyć całą dobę, niosąc dobro i wzbogacając się nie tylko o dzieła sztuki, ale też związane ze sztuką wydawnictwa i gadżety na każdą kieszeń.
Co możemy wylicytować? Na licytację trafiła inkografia podarowana przez Jarosława Jaśnikowskiego, wydana przez galerię Touch Of Art. To wyjątkowy kolaż prac trzynastu artystów – czołowych przedstawicieli realizmu magicznego w Polsce, zatytułowany „Peace for Ukraine” („Pokój dla Ukrainy”). Poza inkografią – kolejna gratka dla miłośników Jaśnikowskiego – album oraz kalendarz z reprodukcjami jego prac.
Na galeryjnych aukcjach pojawiły się także obrazy podarowane przez cenione głogowskie malarki: Małgorzatę Maćkowiak i Romualdę Pilitsidis. Obrazy Maćkowiak są tak naładowane znaczeniami, że każdy z osobna mógłby być traktatem. Płótna przypominają obeliski i tablice z inskrypcjami, symbolami i tajemnymi znakami. Za ich pomocą artystka poszukuje w głębokiej przeszłości źródeł własnej sztuki, własnych środków przekazu, kodów i symboli, i zarazem uniwersalnego mitu, idei Człowieka, Natury, Wszechświata. Z kolei Roma Pilitsidis tworzy malarstwo bardzo osobiste, będące odzwierciedleniem jej wewnętrznego świata – wyciszonego, ciepłego, często jakby zasnutego mgiełką tajemniczości, a może melancholii, zawsze wyraźnie poszukującego ładu i porządku, nadrzędnego układu systematyzującego odczucia, refleksje i doświadczenia. Artystka korzysta z tradycyjnego warsztatu malarskiego, gdzie kolor i kompozycja odgrywają największą rolę. Jej abstrakcyjne obrazy zadziwiają wrażeniem wewnętrznego pulsowania barwnych plam, emanując zarazem prostotą i harmonią kompozycyjnych ram.
Z kolei legniczanka – Małgorzata Hadam-Banaszkiewicz – przekazała serigrafię, która powstała jeszcze w czasie studiów artystki we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kolejną pracą jest obraz Anny Wojciechowskiej, która obecnie zajmuje się malarstwem olejnym, akrylem i pastelami. Inspiruje ją człowiek, dlatego we wszystkich rodzajach malarstwa skupia się na portretowaniu ludzi.
Galeria zachęca także do zakupu gadżetów i wydawnictw związanych ze sztuką. Ręcznie wykonane, unikatowe ceramiczne kubki podarował Rafał Owczarek, współwłaściciel pracowni ceramicznej Ananda w Legnicy, którą prowadzi wraz z żoną. Tak pisze o swojej pracowni: „W założeniu i w praktyce Ananda jest miejscem, w którym czas zwalnia swój bieg. Glina kształtowana przez ludzkie dłonie przybiera kształty wyobraźni, czego efektem są przeróżne zwierzaki, fantastyczne stwory, a także oryginalnie zdobione patery, dzbany, wazony, miski i inne formy ceramiczne. Prace wykonane własnoręcznie są powodem do dumy i cieszą przez wiele lat. Mogą być również oryginalnymi upominkami.”
Ponadto na licytację trafiły zestawy katalogów Legnickiego Festiwalu SREBRO – 9 pozycji od roku 2013 do 2022, oraz dwutomowe wydawnictwo “Silver Meetings”, przedstawiające najnowszą historię i dorobek Legnickiego Festiwalu SREBRO.
Internetowe aukcji prowadzi również Legnickie Centrum Kultury, któremu Galeria Sztuki przekazała prace legnickich artystów oraz gadżety. Wylicytować można obraz olejny Renaty Michajłow – w jej sztuce wyraźne są inspiracje ludźmi i ich dwoistą naturą, tajemnicami, świętościami i tematami tabu. Zaangażowanie w znajomości i przyjaźnie ostatecznie wyraża przez rysunki, pastele olejne, kredki, fotografię, malarstwo sztalugowe, żartobliwe instalacje i poezję. Jest też coś dla miłośników niebanalnej biżuterii – legnicka złotniczka Katarzyna Żuczkowska, której pracę oglądać można było m.in. podczas 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w 2021 roku, przekazała na WOŚP kolczyki i bransoletę. Artystka pracuje tworzy głównie z miedzi, która fascynuje ją pod względem możliwości obróbki i kolorów, jakie można na niej uzyskać.
WOŚP wsparła także Agnieszka Sobecka – malarka i projektantka wnętrz, która przekazała na licytację pracę wykonaną techniką własną, oraz Wojciech Czerwiński, który podarował wydruk na płótnie. Ponadto, na licytację trafiły prace członków grupy artystycznej „Ale plama” z SDK Kopernik, której opiekunką jest artystka Jelena Połujanowa, a także katalogi wystaw Galerii Sztuki, kubki z pracowni JaCięBroszę Agnieszki Matwiejszyn oraz ekologiczna torba z banerów.
Link do aukcji Galerii Sztuki: Przedmioty użytkownika Galeria_Legnica – Allegro
Linki do aukcji LCK: https://allegro.pl/uzytkownik/lckart
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY