AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Cykl koncertów klasyki i jazzu na Dolnym Śląsku

Przez   /   08/08/2022  /   No Comments

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii. Samorząd województwa podpisał dziś list intencyjny inicjujący stworzenie na Dolnym Śląsku projektu Polskiego Impresariatu Muzycznego. W budżecie województwa zaplanowano na ten cel 200 tys. zł.

Dziś w obecności Krzysztofa Maja, członka zarządu województwa oraz Katarzyny Meissner, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, podpisano uroczysty list intencyjny. Jego efektem będzie powstanie w regionie Polskiego Impresariatu Muzycznego pn. Z klasyką przez Polskę, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podstawowym założeniem tej inicjatywy jest prezentowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.
– Wyjście z „zamkniętych instytucji” bezpośrednio do odbiorców w mniejszych ośrodkach gminnych i powiatowych jest moim kluczowym postulatem od początku pełnienia funkcji Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialnego za sprawy kultury. Podczas rozmowy z Panią Dyrektor Katarzyną Meissner szybko okazało się, że w podobny sposób myślimy o tym, jak umożliwić Dolnoślązakom dostęp do wysokojakościowej oferty kulturalnej. Chcemy zachęcać do obcowania z muzyką klasyczną i jazzową, ale przede wszystkim promować naszych dolnośląskich artystów. Będziemy zapraszać melomanów do zapomnianych i nieoczywistych „miejsc koncertowych”, więc doznania muzyczne staną się także pretekstem do eksploracji turystycznej – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

W konferencji wzięli udział również artyści, którzy zagrają podczas inauguracyjnych koncertów na Dolnym Śląsku – Janusz Wawrowski oraz Mischa Kozłowski. Pierwsze występy w ramach projektu zaplanowano w Polkowicach, Prochowicach i Oborze.

– Jestem niezwykle wdzięczna i dumna, że jeden z naszych najważniejszych projektów, realizowany od 2019 roku dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, znalazł tak wyraźne uznanie na Dolnym Śląsku. Do tej pory zrealizowaliśmy w tym regionie 43 koncerty i każdy z nich był wspaniałym spotkaniem z muzyką klasyczną lub jazzową. Wspaniałym i wzruszającym – bo to właśnie podczas takich wydarzeń powstają najpiękniejsze doświadczenia, zarówno dla publiczności, jak i samych wykonawców – dodaje Katarzyna Meissner, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Najlepsi artyści, wspaniały repertuar – to filary koncepcyjne Polskiego Impresariatu Muzycznego. W ten sposób budujemy trwałe i profesjonalne sieci organizacyjne z myślą o kulturze najwyższej próby, dostępnej nawet w najmniejszych miejscowościach – dodaje.

Za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowa komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

Janusz Wawrowski – skrzypce

Mischa Kozłowski – fortepian

04.08.2022 godz. 18.00
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach

05.08.2022 godz. 18.00
Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu

06.08.2022 godz. 17.00
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Antoniego w Oborze

w programie:

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Sonata a-moll op. 13 na skrzypce i fortepian
I. Allegro con fantasia – II. Intermezzo. Andantino – III. Finale. Allegro molto quasi presto

Edward Grieg (1843–1907)
Sonata c-moll op. 45 nr 3 na skrzypce i fortepian
Allegretto molto ed appasionato – Allegretto espressivo alla Romanza – Allegro animato

Fryderyk Chopin (1810–1849)
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 (transkrypcja: Pablo Sarasate)

Ludomir Różycki (1883–1953)
Nokturn fis-moll op. 30 nr 2

Pablo Sarasate (1844–1908)
Zapateaado

Więcej informacji o zaplanowanych wydarzeniach: KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnosląskiego

FOT. UMWD

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 838 dni temu dnia 08/08/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 8, 2022 @ 1:48 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →