AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Protest przeciwko nielegalnej działalności odkrywki Turów

Przez   /   25/08/2020  /   No Comments

30 sierpnia 2020 o godzinie 12:00 na Trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec odbędzie się zgromadzenie publiczne przeciwko nielegalnej działalności odkrywki Turów. Wezmą w niej udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, aktywiści, samorządowcy, posłowie i europosłowie z trzech państw. Wydarzenie zwieńczy protest kajakowy.

Podczas zgromadzenia planowane są wystąpienia aktywistów i polityków, opublikowany zostanie także wspólny apel w sprawie Turowa skierowany do Komisji Europejskiej i rządu Rzeczypospolitej Polskiej, pod którym do tej pory podpisało się 6 eurodeputowanych, 28 organizacji pozarządowych z całej Europy, 7 posłów i posłanek polskich i 3 niemieckich.

Zgromadzenie w Polsce otworzy prezes Fundacji „Rozwój TAK – OdkrywkI NIE” Tomasz Waśniewski. Następnie krótkie przemowy wygłoszą:
Europosłanka Anna Cavazzini
Kerstin Doerenbruch z Greenpeace Germany
Milan Starec mieszkaniec Uhelnej, miejscowości najbardziej dotkniętej brakiem wody z powodu działalności odkrywki Turów
Martin Puta marszałek regionu Libereckiego
Małgorzata Tracz posłanka na Sejm RP
Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – OdkrywkI NIE”

Po wystąpieniach planowany jest łańcuch ludzki, a następnie (koło godziny 15.00) odbędzie się spływ kajakowy Nysą Łużycką. Aktywiści przepłyną wzdłuż kopalni odkrywkowej oraz elektrowni Turów i zakończą protest w Hirschfelde.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, Greenpeace Oberlausitz, Greenpeace Česká Republika.

O co ten protest?

Położona na cienkim pasie polskiej ziemi graniczącej z czeskim regionem Liberec i niemieckim landem Saksonia, odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Turów wysusza zasoby wodne naszych sąsiadów. Mieszkańców regionu libereckiego odkrywka pozbawia dostępu do wody pitnej. Ma także wpływ na zasoby wód podziemnych niemieckiej Żytawy.

Wydobycie i spalanie węgla brunatnego w okolicy kompleksu Turów wywiera długotrwały, szkodliwy wpływ na teren Czech, Niemiec i Polski. Obszar pogranicza, z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia środowiska, nazywany jest w Czechach „Czarnym Trójkątem”. Największe szkody ponoszą zasoby wodne, które są także najbardziej zagrożonym elementem środowiska w związku ze zmianami klimatu.

Ekolodzy chcą wyrazić protest przeciwko destrukcyjnej działalności Turowa i zmotywować polityków do działania. Odkrywka Turów stanowi zagrożenie dla przyszłości nas wszystkich.

Źródło: EKO-UNIA

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zaklady_gornicze_rudna_swietuja_jubileusz_50_lecia

50-lecie Zakładów Górniczych Rudna: kronika, rajdy, mural

Read More →