POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wykopany pod Złotoryją skarb z XI wieku przepadł

Przez   /   13/08/2020  /   No Comments

Ze względu na przedawnienie policja umorzyła postępowanie w sprawie przywłaszczenia co najmniej sześciuset srebrnych monet z końca XI wieku, które w tajemniczych okolicznościach wykopano w 2006 roku na polu w miejscowości Kopacz koło Złotoryi. Bezcenny skarb był kilkukrotnie opisywany w naukowych publikacjach, ale nie można ustalić, kto jest w jego posiadaniu.

O umorzeniu postępowania informuje nas Joanna Korus, archeolog z legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Legnicy, która po naszej interwencji złożyła na policji zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa.

- My sami jako urząd nie zajmujemy się poszukiwaniem zaginionych zabytków, bo nie mamy do tego narzędzi – mówi Joanna Korus. W tej sytuacji jedyną możliwość odzyskania tzw. depozytu z Kopacza dawało skierowanie doniesienia na policję. Prowadzący postępowanie funkcjonariusze mogliby wówczas przesłuchać autorów publikacji o skarbie. To łódzki numizmatyk Witold Nakielski oraz dr Barbara Butent-Stefaniak z Zakładu Narodowego im Ossolińskich we Wrocławiu. Pani doktor jest współautorką dwóch naukowych publikacji, w których wspomina się o tzw. depozycie z Kopacza. Witold Nakielski w jednym z rozdziałów wydanej w 2012 r. monografii “Pieniądz i banki na Śląsku” szczegółowo omawia zawartość skarbu. Publikuje zdjęcia monet i plan Kopacza z zaznaczonym miejscem znalezienia monet. Z obojgiem próbowaliśmy nawiązać kontakt. Dr Barbara Butent-Stefaniak odmówiła nam rozmowy. Witold Nakielski nie odpowiedział na mejle z pytaniami.

W 2006 roku w nieznanych okolicznościach na polu pod Złotoryją został wykopany skarb, składający się z (minimum) prawie sześciuset srebrnych monet z końca XI wieku. O  odkryciu nie poinformowano konserwatora zabytków. Zamiast trafić do legnickiego muzeum, cenne znalezisko zostało najprawdopodobniej po cichu odsprzedane do którejś z prywatnych kolekcji. Chodzi m.in. o 285 śląskich denarów książęcych z wizerunkiem księcia Bolesława III Krzywoustego i świętego Jana Chrzciciela, 273 denary krzyżowe, czeską monetę księcia Wratislava II z lat 1081-1086, węgierską króla Władysława I z lat 1077-1078 i monety niemieckie. Wiele z nich ma charakter unikatowy.

W czerwcu 2020 roku zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zainteresowanie się sprawą. Do dziś nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

FOT.  Wg  ”Fruehmittelalterliche Muenzfunde aus Polen Inventar IV. Kleinpolen. Schlesien.” M. Bogucki, P. Ilisch, S. Suchodolski,  2013

FOT. PIXABAY.COM

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1564 dni temu dnia 13/08/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 19, 2020 @ 7:09 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Wielonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →