Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A., zapowiada że spółka Zanam niebawem wybuduje przy Hucie Miedzi Legnica farmę fotowoltaiczną o mocy około 3MWh. Następne takie inwestycje są planowane w Głogowie i pod Lubinem. Produkowana przez nie energia ma być zużywana przez zakłady należące do KGHM. Prezes Chludziński nie wyklucza, że spółka będzie budować też elektrownie wiatrowe.
Zgodnie z trendami panującymi w całej Europie, KGHM obiera kurs na zieloną i tanią energię. Trzy planowane farmy fotowoltaiczne będą mieć łącznie moc 13 MWh. Zajmą ponad 200 hetarów gruntów. Powstaną w sąsiedztwie Huty Miedzi Legnica (3 MWh), Huty Miedzi Głogów (5,5 MWh) oraz – dla potrzeb Zakładów Górniczych Lubin – na terenie należącej do Zakładu Hydrotechnicznego piaskowni w Oborze (5,4 MWh). KGHM Zanam dopina właśnie procedurę uzyskiwania pozwoleń na budowę pierwszej z nich, w Legnicy.
– Zawarliśmy już umowę z projektantem, który będzie odpowiedzialny za pozyskanie zgód i pozwoleń administracyjnych oraz przygotowanie projektów budowlanych tych dwóch elektrowni fotowoltaicznych – powiedział Piotr Kuzdra, dyrektor Departamentu Rozwoju Energetyki w KGHM.
Transformacja energetyczna ma w dłuższej perspektywie zapewnić koncernowi niezależność od dostawców energii.
– Rozwój OZE w Polsce nie byłby możliwy bez intensywnego wsparcia rządu zarówno dla inwestorów farm jak i gospodarstw indywidualnych. W 2019 roku uruchomiliśmy Program Mój Prąd, który cieszył się dużym powodzeniem. Wspieramy powstawanie form fotowoltaicznych. Gratulujemy, że KGHM wpisuje się w trend produkowania zielonej energii – podkreśla minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
KGHM jest drugim, po PKP, największym odbiorcą energii w Polsce. Zużywa rocznie 2,8 TWh prądu. Aktualnie jedna czwarta tej ilości pochodzi z własnych źródeł. Zgodnie z założeniami strategii, do 2030 r. KGHM chce samodzielnie zaspokajać 50 proc. swojego zapotrzebowania na energię. -Część energii będzie pochodzić z fotowoltaiki, ale też z elektrowni wiatrowych. To się wpisuje w trend zielonej miedzi, czyli produkcji miedzi w oparciu o ekologiczne czynniki produkcji – wyjaśnia Marcin Chludziński.
FOT. KGHM Polska Miedź S.A.