Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM wybuduje farmę fotowoltaiczną przy hucie

Przez   /   09/07/2020  /   No Comments

Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A., zapowiada że spółka Zanam niebawem wybuduje przy Hucie Miedzi Legnica farmę fotowoltaiczną o mocy około 3MWh. Następne takie inwestycje są planowane w Głogowie i pod Lubinem. Produkowana przez nie energia ma być zużywana przez zakłady należące do KGHM. Prezes Chludziński nie wyklucza, że spółka będzie budować też elektrownie wiatrowe. 

Zgodnie z trendami panującymi w całej Europie, KGHM obiera kurs na zieloną i tanią energię. Trzy planowane farmy fotowoltaiczne będą mieć łącznie moc 13 MWh. Zajmą ponad 200 hetarów gruntów. Powstaną w sąsiedztwie Huty Miedzi Legnica (3 MWh), Huty Miedzi Głogów (5,5 MWh) oraz – dla potrzeb Zakładów Górniczych Lubin – na terenie należącej do Zakładu Hydrotechnicznego piaskowni w Oborze (5,4 MWh). KGHM Zanam dopina właśnie procedurę uzyskiwania pozwoleń na budowę pierwszej z nich, w Legnicy.

– Zawarliśmy już umowę z projektantem, który będzie odpowiedzialny za pozyskanie zgód i pozwoleń administracyjnych oraz przygotowanie projektów budowlanych tych dwóch elektrowni fotowoltaicznych – powiedział Piotr Kuzdra, dyrektor Departamentu Rozwoju Energetyki w KGHM.

Transformacja energetyczna ma w dłuższej perspektywie zapewnić koncernowi niezależność od dostawców energii.

Rozwój OZE w Polsce nie byłby możliwy bez intensywnego wsparcia rządu zarówno dla inwestorów farm jak i gospodarstw indywidualnych. W 2019 roku uruchomiliśmy Program Mój Prąd, który cieszył się dużym powodzeniem. Wspieramy powstawanie form fotowoltaicznych. Gratulujemy, że KGHM wpisuje się w trend produkowania zielonej energii – podkreśla minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

KGHM jest drugim, po PKP, największym odbiorcą energii w Polsce. Zużywa rocznie 2,8 TWh prądu. Aktualnie jedna czwarta tej ilości pochodzi z własnych źródeł. Zgodnie z założeniami strategii, do 2030 r. KGHM chce samodzielnie zaspokajać 50 proc. swojego zapotrzebowania na energię.  -Część energii będzie pochodzić z fotowoltaiki, ale też z elektrowni wiatrowych. To się wpisuje w trend zielonej miedzi, czyli produkcji miedzi w oparciu o ekologiczne czynniki produkcji – wyjaśnia Marcin Chludziński.

FOT. KGHM Polska Miedź S.A.

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2020-toyota2_1597141892_1892

Toyota Nowakowski jedzie dalej z Miedzią Legnica

Read More →