PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnica: “Skarb wdowy Schadenfreude” w podwórku

Przez   /   17/06/2019  /   No Comments

Podwórko przy legnickiej Scenie na Nowym Świecie będzie w piątkowy wieczór 21 czerwca świadkiem widowiska z ogniem, dymami, muzyką, śpiewem, odrobiną dolnośląskiej historii i nostalgii, sporą dawką humoru oraz satyrycznymi szpilkami nakłuwającymi świat manipulowany przez telewizję. Taki jest „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego wyreżyserowany przez Lecha Raczaka. Początek o godz. 21.00. Bezpłatne wejściówki można odbierać w teatralnej kasie biletowej.

Plenerowe widowisko to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć w każdym mieście i na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do opuszczonej przez Niemców kamienicy. Nowi lokatorzy zauważają, że jedno z mieszkań pozostaje zamknięte. Rezyduje w nim niemiecka wdowa, o której krąży wiele plotek. Ciekawość sąsiadów narasta wraz z pojawieniem się milicjanta, który ma przydział na pokój w mieszkaniu wdowy. Zamknięte lokum coraz bardziej kusi tajemnicą.

Pięćdziesiąt lat później pojawi się w mieście dziennikarka, która chce odkryć tajemnicę przeszłości i towarzyszące jej zdarzenia dla swojego telewizyjnego programu. Czy będzie to możliwe? Gdzie przebiega granica między prawdą, plotką i legendą? – Wszystko na Dolnym Śląsku kręci się wokół skarbów oraz legend i opowieści o nich. Nasza historia także – zachęca dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

– Będzie w tym trochę historii, nieco fantazji, kryminału i podwórkowego romansu. Magia teatru sprawi, że postaci z przeszłości będą mogły podjąć dialog ze współczesnymi. Napisałem też sześć piosenek, do których muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Skąd pomysł na tytuł? Schadenfreude (radość z cudzego nieszczęścia) to niemieckie słowo, jak dolnośląskie kamienice zasiedlane po wojnie przez Polaków, ale też bardzo polska cecha charakteru. Kapitalnie obnażył ją i skarykaturował Marek Koterski w słynnej „Modlitwie Polaka” w filmowym „Dniu Świra” – objaśnia autor scenariusza Robert Urbański.

- To historia fikcyjna, ale z elementami, które mogły się zdarzyć. Myślę, że zostałem zaproszony do tej realizacji, bo mam spore doświadczenie inscenizowania spektakli w plenerze. Tak było w Teatrze Ósmego Dnia, na poznańskiej Malcie, ale pokazywałem to także w Legnicy podczas widowisk i artystycznych wędrówek prezentowanych w ramach Asocjacji 2006 na obu edycjach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” („Wyprawa” w 2007 oraz „Sonata legnicka” w 2009) – dodaje reżyser tego zdarzenia teatralnego Lech Raczak.

Przed trzema laty plenerowy spektakl po premierowej odsłonie w Legnicy podróżował po dolnośląskich podwórkach i placach odwiedzając kolejno: Gryfów Śląski, Bolesławiec, Zgorzelec, Nową Rudę, Lądek Zdrój, Chojnów, Jelenią Górę, Dzierżoniów, Wrocław, Kudowę Zdrój i Złotoryję. W sobotę 22 czerwca widowisko obejrzą na miejskim Rynku mieszkańcy Polkowic. Także bezpłatnie i o godz. 21.00.

· Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Robert Urbański „Skarb wdowy Schadenfreude”. Reżyseria: Lech Raczak, scenografia: Piotr Tetlak, kostiumy: Katarzyna Tomczyk, muzyka: Łukasz Matuszyk, ruch sceniczny: Tomasz Dajewski. Wystąpią: Katarzyna Dworak-Wolak, Aleksandra Listwan, Bogdan Grzeszczak, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk, Małgorzata Urbańska, Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Paweł Wolak, Magda Biegańska, Paweł Palcat, Bartosz Bulanda, Gabriela Fabian, Anita Poddębniak, Magda Drab, Albert Pyśk, Mateusz Krzyk. Muzyka na żywo: Łukasz Matuszyk, Marta Sochal-Matuszyk, Piotr Hałaj.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

woman-5993601_1920

Legnica. Śniadania na trawie w parku Miejskim

Read More →