AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

38. rocznica pacyfikacji strajku w kopalni Rudna

Przez   /   11/12/2019  /   No Comments

12 grudnia, odbędą się w Polkowicach uroczystości związane z 38. rocznicą pacyfikacji kopalni Rudna Główna i Rudna Zachodnia.

Wydarzenia rocznicowe pod wspólnym hasłem: „Grudzień ’81 w Polkowicach – o tym nie można zapomnieć”, rozpoczną się od projekcji filmu dla młodzieży szkolnej. Początek o godz. 11. Seans poprzedzi wprowadzenie Łukasza Sołtysika z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tego samego dnia o godz. 12.45 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej na Rynku pt. „Największy dolnośląski protest w pierwszych dniach stanu wojennego. Strajk górników w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach”. Wśród zaproszonych gości będą m. in. świadkowie tamtych dni, bohaterowie strajku na ZG Rudna. Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie projekcja filmu „Rudna – grudzień” zaplanowana w polkowickim Kinie na godz. 18. Spotkanie tym razem przeznaczone będzie dla dorosłych. Po projekcji przewidziana jest bowiem dyskusja. To spotkanie poprowadzi także Ł. Sołtysik z IPN. Uroczystości organizuje Polkowickie Centrum Animacji.

Przypomnijmy, że strajk okupacyjny w ZG „Rudna” trwał od 14-17 grudnia 1981 r. Historycy uznają go za największy protest robotniczy stanu wojennego na Dolnym Śląsku – wzięło w nim udział ponad 4 tys. osób.

Źródło: Urząd Miasta w Polkowicach

FOT. URZĄD MIASTA W POLKOWICACH (zdjęcia ilustracyjne)

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 404 dni temu dnia 11/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 11, 2019 @ 2:42 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-70917

Pies wytropił wandala, który zniszył policyjne radiowozy

Read More →