schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Jakość!

Przez   /   10/02/2023  /   No Comments

Międzynarodowe jury wybrało zwycięzców 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Ich nazwiska będą tajemnicą do maja, kiedy zaplanowano kulminację Legnickiego Festiwalu Srebro, ale już teraz możecie zobaczyć (na naszych zdjęciach) biżuterię, która spodobała się jurorom.

Na konkurs napłynęło 317 prac 189 artystów z 30 krajów. Jury w składzie Sławomir Fijałkowski (Polska), prof. dr hab. Piotr Korduba (Polska), Ana Pina (Portugalia), David Sandu (Rumunia) i Ludmila Šikolová (Czechy) zakwalifikowało 40 twórców z 16 krajów do udziału w wystawie pokonkursowej.

Temat tegorocznego konkursu – “Jakość” – wymyślił Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych, artysta i kurator, który od ponad 20 lat pełni rolę konsultanta Legnickiego Festiwalu Srebro. – Zależało nam nie tylko na spektakularnych interpretacjach tematu, ale też na powrocie do jakości wykonawczej, perfekcyjnego użycia szlachetnych materiałów. Udało nam się chyba znaleźć i nagrodzić prace, które łączą te dwa wątki – mówi Sławomir Fijałkowski.

- Poziom konkursu w Legnicy jest niezwykle wysoki. Wybór spośród tak wielu obiektów był trudnym zadaniem – uważa David Sandu, który w Bukareszcie współorganizuje  Romanian Jewelry Week.

- Niektóre wybory były wspólne, ale zdarzały się też takie prace, które wywoływały w naszym gronie różne reakcje – dodaje Ana Pina, portugalska złotniczka i właścicielka galerii sztuki. – Dla mnie bezwzględnie najważniejsza jest możliwość zobaczenia najlepszych przykładów sztuki złotniczej z całego świata w jednym miejscu

Ludmila Šikolová przyznaje, że udział w jury konkursu był dla niej ciekawym doświadczeniem, bo wcześniej uczestniczyła w nim jako artystka.

- Ten konkurs pokazuje niezwykłą żywotność złotnictwa, szerokie spektrum stosowanych technik od tradycyjnych po nowe, wykorzystujące np. druk 3D. Zupełnie nieoczekiwane jest łączenie materiałów, które w sposób naturalny nie istnieją obok siebie

Sławomir Fijałkowski podkreśla zasługi Galerii Sztuki w Legnicy: – Dzięki jej działalności, w tym festiwalowym katalogom, współczesne złotnictwo jest jedna z lepiej udokumentowanych dziedzin sztuki w Polsce.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 651 dni temu dnia 10/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 10, 2023 @ 3:11 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →