AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Marszałek dostał petycję 3043 osób w obronie teatru

Przez   /   23/10/2020  /   No Comments

Petycja w obronie Teatru Modrzejewskiej z podpisami 3043 osób z Polski i świata została złożona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Barbara Maciejewska, prezes stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny, dziękuje wszystkim za zaangażowanie. Ma nadzieję, że władze pozwolą Jackowi Głombowi kontynuować swą pracę w Legnicy.

Petycja powstała jako reakcja na uchwałę zarządu województwa z 27 sierpnia 2020 roku o zamiarze przeprowadzenia konkursu na dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Kadencja Jacka Głomba na tym stanowisku kończy się 31 sierpnia 2021 roku. Ryzykując zniszczeniem legnickiej sceny, zarząd województwa nie chce skorzystać z prawnej możliwości przedłużenia Głombowi kadencji bez konkursu, tak jak to robił w poprzednich latach i tak jak postępuje w przypadku innych instytucji (Teatru Polskiego we Wrocławiu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze).

Każdy z 3043 podpisów złożonych pod petycją jest jednakowo ważny. Warto jednak dostrzec, że ramię w ramię ze zwykłymi widzami i gronem legniczan zaniepokojonych o swój teatr stanęło kilkuset ludzi kultury, w tym aktorskie sławy (Krystyna Janda, Artur Barciś, Andrzej Seweryn, Mirosław Baka i in.), wybitni reżyserzy (Anna Augustynowicz, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Joanna Koś-Krauze i in.), znakomici pisarze i dramaturgowie (Gianina Cărbunariu, Lucian Dan Teodorovici, Sylwia Chutnik, Janusz Anderman i in.). Lista podpisów robi wrażenie. “Pragniemy przypomnieć, że Jacek Głomb swoim autorskim sposobem zarządzania stworzył z prowincjonalnego teatru w Legnicy jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w Polsce, mającą wyrazisty charakter i własny, niepowtarzalny styl” – czytamy we wstępie dokumentu.

Wczoraj Barbara Maciejewska zawiozła petycję do Wrocławia.

-Doceniam gest dyrektora Ćwiertniewicza, który, choć nie musiał, zaprosił mnie do swojego gabinetu na uważną i długą, godzinną rozmowę. Mogłam się przekonać, że ceni legnicki teatr oraz że interesuje go działalnością naszego stowarzyszenia – mówi Barbara Maciejewska. Bardzo liczy, że po przeczytaniu petycji marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski również zechce się spotkać w tej sprawie. Uważa, że wciąż jest szansa, aby zażegnać konflikt i uniknąć zagrożenia dla bytu Teatru Modrzejewskiej.

FOT. BARBARA MACIEJEWSKA

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

LWO AFISZ

Legnica. Koncert organowy w kościele Mariackim

Read More →