Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

2. rocznica wojny w Ukrainie. Legnica szykuje manifestację

Przez   /   22/02/2024  /   19 Comments

W imieniu uchodźców z Ukrainy za Jerzym Pawliszczym – przewodniczącym legnickiego koła Związku Ukraińców w Polsce – zapraszamy w sobotę 24 lutego o godz. 12 do udziału w manifestacji w drugą rocznicę rosyjskiej agresji.

Przy fontannie Neptuna na legnickim Rynku zbiorą się Ukraińcy i Polacy, by wspólnie zaprotestować przeciwko rosyjskiej agresji.

- Organizatorzy to ludzie ( w większości kobiety ), którzy musieli uciekać z Ukrainy przed wojną i chcą pokazać swój sprzeciw wobec zbrodniczej agresji Rosji – mówi Jerzy Pawliszczy. – Chcą przypomnieć, że wojna ciągle trwa i Ukraina walczy nie tylko o swoją niepodległość, ale także w obronie Polski i Europy. Pragną także podziękować legniczanom i Polsce za pomoc i nieocenione wsparcie.

Otwarta wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, choć już 8 lat wcześniej doszło do aneksji Krymu. Ukraińcy z wielką odwagą i determinacją stawiają opór najeźdźcy. Szacuje się, że do tej pory w wojnie zginęło ok. 40 tys. cywili i do ok 60 tys. żołnierzy (43 tys. zabitych po stronie rosyjskiej i 17 tys. po stronie ukraińskiej). Liczba rannych jest liczona w setkach tysięcy.

Polacy na niespotykaną wcześniej skalę zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Przede wszystkim przyjęli i od dwóch lat goszczą u siebie tysiące uchodźców. Niezależnie od zaangażowania rządu, oddolnie organizują pomoc humanitarną i wsparcie wojskowe dla walczącej Ukrainy.

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 58 dni temu dnia 22/02/2024
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Luty 22, 2024 @ 2:35 pm
 • W dziale: wiadomości

19 komentarze

 1. Anonim pisze:

  moze mieciu a moze to policjanci byli napici.To moze ich razem z toba.

 2. do lustrator pisze:

  w Tychach policjanci zostali pogryzieni przez ukrainców w wieku od 28 do 35 lat.Bylo ich pieciu i byli napici.Moze ich tak na front w ramach kary.

 3. do lustrator pisze:

  odlej sie odlej tylko uwazaj gdzie lejesz zebys na mine nie nasikał jak bedziesz za mechanikow z ukrainy wojował

 4. Anonim pisze:

  masz jeszcze mieciu podobne przemyslenia?Moze najpierw odlej sie zeby ci cisnienie spadło

 5. do lustrator pisze:

  anonimku aniu dawaj za ukrainców na front

 6. Anonim pisze:

  na poczatek zajmji sie soba i twoja ojczyzna.Na poczatku popraw inteligencje zebys nie sluzył rosjanom.

 7. do lustrator pisze:

  zawsze popaprancu anonimie mozesz walczyc za nich ale nie masz jaj

 8. do lustrator pisze:

  a mechanicy nie powinni walczyc za swój kraj i wielu innych młodych sprawnych z firmami.

 9. Anonim pisze:

  a tu biedactwo ty moje z wolynia takie cós czego na republice nie bedzie>>>
  Żory, Uchodźczynie z Ukrainy założyły firmę cateringową ‘Kozackie Jadło’. Robią nie tylko pierogi ukraińskie

  UKRAINA UKRAIŃCY USŁUGI WOJNA W UKRAINIE WŁASNA FIRMA
  Prowadzą sklepy, warsztaty, zakłady. Liczba ukraińskich firm w Polsce rośnie, niewiele z nich się zamyka czy zawiesza działalność. “Biznesy są dobrze dopasowane do rynku”.
  Oleksandr i Sergii przyjechali do Polski z Ukrainy kilka lat przed wojną. Ściągnęli ich tu znajomi, do lepszego i bezpieczniejszego życia. – Na Ukrainie pracowaliśmy jako mechanicy. Roboty było dużo, aleUkraińcy wolą być w Polsce przedsiębiorcami niż pracownikami. Ich firmy odnoszą sukcesy
  Przyjeżdżam do nich już od lat, bo można się w miarę szybko umówić na usługę, ceny nie są wywindowane i zawsze do mnie dzwonią z pytaniem, czy chcę części oryginalne czy zamienniki oraz przedstawiają opcjonalne kosztorysy. Nigdy się nie zawiodłem – opowiada właściciel toyoty, który cyklicznie wymienia u nich opony, a dziś przyjechał na wymianę oleju.
  Z danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że liczba firm z ukraińskim kapitałem zakładanych w Polsce rośnie lawinowo. Jeszcze cztery lata temu było ich zaledwie 2,9 tys. Rok później przybyło 4,5 tys. W 2022 roku, czyli po wybuchu wojny, wykres wystrzelił o 255 procent – przybyło ich aż 16 tys. Ubiegły rok był rekordowy – co miesiąc Ukraińcy zakładali w Polsce 2,8 tys. firm (ponad 30 tys. w ciągu roku).
  Obecnie jest ich na rynku prawie 50 tys. – czyli co dziesiąta jednoosobowa działalność gospodarcza rejestrowana jest przez obywatela czy obywatelkę Ukrainy.

  Jeśli chodzi o przedsiębiorców, wśród branż dominuje budowlanka (24 proc.), informacja i komunikacja (18 proc.) i transport. Zaś ukraińskie przedsiębiorczynie stawiają głównie na usługi (32 proc.) oraz handel. To głównie salony kosmetyczne, fryzjerskie, firmy oferujące usługi sprzątania, znalezienia niani czy opieki dla osób starszych.

  PIE podkreśla, że te biznesy są dobrze dopasowane do rynku i dochodowe. “Własny biznes daje możliwość pozyskania większych środków finansowych na utrzymanie siebie i rodziny. To częściej praca zgodna z kwalifikacjami i umiejętnościami. W polskich firmach Ukraińcy najczęściej zatrudniani są do prac prostych, co wiąże się z niższymi wynagrodzeniami. Znaczna część otwieranych w Polsce firm jest kontynuacją działalności prowadzonej przed wojną w Ukrainie” – czytamy w raporcie PIE.

  Tak wiec juz wania z wolynia nie piedo….l juz.

 10. Anonim pisze:

  a to tylko ci co pracuja i placa ZUS.Maja tez rodziny a wiec nalezy im sie zasilek idioto z republiki.>>>>ZUS poinformował, że w Polsce pracuje ponad 755,8 tys. Ukraińców. Dla porównania, w marcu 2022 r. liczba ubezpieczonych obywateli tego kraju wynosiła 666,7 tys., o 39,7 tys. więcej niż w grudniu 2021 r.

 11. Anonim pisze:

  wszedzie w firmach sprzatajacych pracuja ukrainki robiac robote ktora polki nie chca brac.Pracuja tam nauczycielki a nawet lekarki puty nie dostana pozwolenie na prace jako lekarz.Takich jest tez coraz wiecej. Ukraincy stworzyli 48 tys firm w Polsce dajac tez zatrudnienie.Wiekszosc firm budowlanch oparte sa o robotnikow ukrainskich i ze wschodu.Co ty biedny wujku z republiki wiesz.Z dupy wyszedles i do dupy wrocisz.

 12. Anonim pisze:

  biedny wujku jak pierdalnie to zesrasz sie, bedziesz uciekał do niemiec czy poprosisz ukraincow do pomocy..

 13. Anonim pisze:

  mieciu powtorzysz te zasrane pytania nie trzymajace sie kupy dopiero wtedy jak pierwsza rakieta radziecka pierdalnie w Legnic>>>>>>to wujku z wolynia przeczytaj. Nie musze pytac mieciu pracodawcow.Znam takich, maja ciesz sie ze maja i sobie chwala.Polakow zamykali bo bali sie ze to zlodzieje i kombinatorzy. I troche mieli racje.Do dzisiaj siedza i biora zasilki od Niemcow .Tak, mieciu biedaku z wolynia.Polacy nie rozna sie od ukraincow no chyba ze nasluchaja sie glupot jak ty.Ale wracam do pytania biedny wujku z wolynia co bedzie jak pierdalnie w legnice….a ukraincy przegraja.

 14. Z Wołynia pisze:

  Wojna jest na Ukrainie a więc niech walczą o swoją wolność tak jak Polacy walczyli o swoją, między innymi z Sowietami w roku 1920!

  Ukraińcy nie chcą tak bardzo pracować! Porozmawiaj “cioto” z pracodawcami. Zaledwie niewielki odsetek i to ci którzy przyjechali do Polski przed wojną są pracownikami. Reszta to cwaniactwo wykorzystujące głupotę poprzednich jak i obecnie rządzących!!!!

  Polacy jak emigrowali w latach osiemdziesiątych byli osadzani w obozach dla uchodźców w Austrii i Niemczech. Do Polski w dużej części przyjechały rodziny oligarchów aby robić interesy lub cwaniaki z lewymi papierami po socjal!

 15. Anonim pisze:

  a to mieciu z wolynia dla rownowagi na druga noge czego ci idioci z republiki nie powiedza.>>>>Nie sądzę, że zmęczeni reżimem i długimi wyniszczającymi wewnętrznymi sporami obywatele, będą w nieskończoność tolerować chamstwo i agresję protestujących w imię własnych interesów. Wszyscy jesteśmy już zmęczeni i mamy dość. Rolnicy nie są jedyną grupą społeczną, której jest teraz ciężko i nie są nawet tą, której jest najciężej.

  Jeśli macie pretensje – protestujcie pod domem Kaczyńskiego, który was tak urządził, zamiast blokować drogi swoim współobywatelom. Oddzielną kwestą jest zatrzymywanie przez protestujących karetek pogotowia. Akt nie tylko bestialstwa, ale i przestępstwo – za które, mam nadzieję, winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

 16. Anonim pisze:

  a jak juz ta rakieta pier..dalnie to bedziesz uciekal tym traktorem zakupionym za europejskie pieniadze za milion zlotych do Putina ktory ci obieca traktor rosyjski..

 17. Anonim pisze:

  ty mieciu to nie z wolynia ale z du..py wyszedles.

 18. Anonim pisze:

  mieciu powtorzysz te zasrane pytania nie trzymajace sie kupy dopiero wtedy jak pierwsza rakieta radziecka pierdalnie w Legnice.Moze wtedy zrozumiesz o co idzie gra i ze moze nawet ty powinienes dolozyc do ukrainy i do ukrainców zebys nie musiał isc na wojne.Zreszta te pytania to pytania idioty dla idioty a wiec znajdz sobie takiego.Albo dyskutuj na tv republika.Takich znajdziesz rowniez na radyjko maryjka..Gdyby nie ukraincy to mieciu niebawem sam wypi…lisz za granice bo gospodarka stanie.A robic to sie nie chce polaczkom przyzwyczajonym do pincet plus.

 19. Z Wołynia pisze:

  Nie dla wojny, ale również NIE dla cwaniactwa!!!

  Czy to ma być forma kontr protestu wobec słusznych żądań polskich rolników o zakaz importu oraz przewozu ukraińskiego zboża przez RP?

  Czy ktoś może określić materialny wymiar pomocy jaką nasz naród udzielił mieszkającym w Polsce Ukraińcom? Na jakiej podstawie wypłaca się Ukraińcom świadczenia pomocowe w wysokości zrównanej ze świadczeniami dla Polaków? Najwięcej przed południem w sklepach i galeriach jest niepracujących Ukrainek! Dlaczego Polacy mają je utrzymywać? Na jakiej podstawie Ukraińcy uzyskują prawa do zasiłku emerytalnego lub rentowego po przepracowaniu jednego dnia w Polsce i to w ramach którego zalicza im się staż pracy na Ukrainie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →