Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

33. Legnickie Wieczory Organowe. Dobry początek

Przez   /   28/06/2024  /   No Comments

Legnickie Wieczory Organowe zapraszają wszystkich – także tych, którzy… nie lubią muzyki organowej! I to wcale nie jest żart. Nasze wieczory organowe nie wiele mają wspólnego z klasyczną muzyką organową. Na koncertach bywa i trochę rockowo, i lirycznie, i bardzo zaskakująco. Oprócz organów usłyszymy też inne instrumenty, takie jak dudy, dudy szkockie, harfy celtyckie czy też skrzypce i trąbki.

Międzynarodowy festiwal organowy pod nazwą Legnickie Wieczory Organowe organizowany jest od 1992 roku. Pierwszy recital odbył się w czerwcu 1992 roku w ramach obchodów Dni Legnicy w Katedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie zakończono wówczas kapitalny remont zabytkowych organów. Podczas tego wydarzenia wystąpił znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Po koncercie, ciepło przyjętym przez legnicką publiczność, stało się wiadome, że pomysł wart jest kontynuacji. W tym samym roku za pulpitem organów zasiedli również Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który przyjął kierownictwo artystyczne festiwalu i kieruje nim do dziś, na zakończenie festiwalu występując w poetycko-muzycznym recitalu wspólnie ze swoim synem, aktorem Michałem Chorosińskim.
Podczas koncertu inauguracyjnego 33. edycję Legnickich Wieczorów Organowych zobaczymy i usłyszymy Bernharda Gfrerera (organy) oraz Carlosa Pena Montoya (harfa). Koncert odbędzie się w kościele Ewangelickim Marii Panny (pl. Mariacki 1), 9 lipca o godz. 19:15. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O artystach

FOT. LCK
Bernhard Gfrerer, jeden z najbardziej uznanych na świecie austriackich organistów koncertowych. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Bernhard Gfrerer koncertował m.in. z takimi sławami jak Placido Domingo, Jose Carreras czy James King. Jest m.in. Dyrektorem Muzycznym kościoła św. Franciszka w Salzburgu. Występował w największych metropoliach Europy, USA, Ameryki Południowej czy Azji.

Carlos Peña Montoya naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 9, a gry na harfie w wieku lat 11 pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose oraz dwa lata edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku

.

FOT. źródło: https://www.filharmonia.gda.pl/filharmonia/orkiestra?view=article&id=362:carlos-roberto-pena-montoya&catid=127:solisci

PROGRAM KONCERTU

9 lipca, godz. 19:15, Kościół Ewangelicki Marii Panny

Bernhard Gfrerer- organy /Salzburg/

Carlos Peña Montoya- harfa/Kostaryka/

 • Pablo de Cabezón, Pavana i wariacje
 • Anonimowy, Romance
 • Lucas Luis de Ribayaz, Hachas
 • Louis Spohr, Wariacje na temat francuski
 • Claude Debussy, Dziewczyna o lnianych włosach /Valse Romantique /
 • Felix Godefroide , Etiuda Koncertowa
 • Bernard Andres , Duke
 • Carlos Salzedo Chanson dans la Nuit

/HARFA/

 • Wolfgang A. Mozart, Maurerische Trauermusik KV 477 (Transkr. Bernhard Gfrerer)
 • Felix Mendelssohn-B., „Frühlingslied“ (Transkr. Bernhard Gfrerer)
 • Edward Grieg, „Hochzeit auf Troldhaugen“ (Transkr. Bernhard Gfrerer)
 • Leon Boelmann , Allegretto Op.27
 • Alexandre Guilmant , Finał z I Sonaty d moll op.42

/ORGANY/

Koncerty będą się cyklicznie odbywać aż do jesieni, w kościele Ewangelickim Marii Panny. Daty kolejnych koncertów: 30 lipca, 27 sierpnia i 8 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 33. Legnickich Wieczorów Organowych jest wolny. O szczegółach i repertuarze kolejnych koncertów będziemy informować już wkrótce.

Źródło: Legnickie Centrum Kultury

RYC. LEGNICKIE CENTRUM KULTURY, FOT.PIXABAY

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 25 dni temu dnia 28/06/2024
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 28, 2024 @ 3:52 pm
 • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

445746453_969909658471270_8653720873677195199_n

“Świat Zagadka” Małgorzaty Bulandy w Muzeum Śląskim

Read More →