Galeria Sztuki zaprasza na ostatnie dni wystawy „Nowe Jeruzalem”. To kolejna odsłona cyklu corocznych ekspozycji organizowanych przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic. W tym roku, w obliczu tragicznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, nawiązanie do biblijnego Świętego Miasta nabiera dodatkowej jakości.
Zamiarem kuratorów – obok dokumentacji dorobku artystycznego mniejszości – jest poszukiwanie nowych dróg prowadzących w przyszłość, zasilanych mocą nadziei. Intencje tę wyrażają słowa kuratorki Anny Bas:
„Ludzie są już zmęczeni pesymizmem, mrocznymi wizjami końca świata, negatywnością. Potrzebujemy nowych dzieł, zanurzonych jeszcze w chwili obecnej, ale już zwróconych ku przyszłości. Z dziedzictwa ludzkości, historii, tradycji, które są do naszej dyspozycji, wydobądźmy żywe elementy i projektujmy znów przyszłość. I tak aż do końca. Nadzieja otwiera przed nami nową przestrzeń, nowe ścieżki”
„Nowe Jeruzalem” eksponowane jest w obu przestrzeniach wystawienniczych legnickiej galerii, tworząc spójną całość. Prace zebrane w Galerii Sztuki, to autorska próba odpowiedzi na kwestię budowania wspólnej przyszłości. Wiele z nich bezpośrednio nawiązuje do obecnej agresji Rosji na Ukrainę, cytując fragmenty wojennej rzeczywistości. Tak jest w przypadku „Posiłku pod żelazną kopułą”, w którym Tetiana Skoromna wykorzystuje łuski po nabojach, tworząc symboliczny krzyż. Z kolei Grzegorz Kozera sięgnął po ukraińskie kartki pocztowe snując graficzną opowieść o pokoju.
-Pocztówki pokoju wykonałem na przełomie marca i kwietnia 2022 roku jako cegiełki do sprzedaży na rzecz Ukrainy. Wykorzystałem własne
i otrzymane od przyjaciół autentyczne kartki z Kijowa, Lwowa, Drohobycza, Jałty i Mukaczewa. Obok powszechnie znanych, pacyfistycznych symboli (gołąbek i tęcza) zacytowałem w nich związane z tymi miejscami fragmenty dzieł artystów: Jana Stanisławskiego, Marka Włodarskiego (Henryk Streng), Krzysztofa M. Bednarskiego, a także światowej antywojennej ikony Guernica Pablo Picassa – opowiada artysta.
W Galerii Sztuki zobaczymy także trzy akwarele Nikifora – Epifaniusza Drowniaka – artysty samouka, zaliczanego do grona najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu oraz obrazy olejne łemkowskiego malarza nieprofesjonalnego – śp. Stefana Telepa.
Druga część wystawy, prezentowa w Galerii Ring to seria multimedialnych refleksji dotyczących teraźniejszości (prace wideo Oleksija Khoroshko i Danyła Movchana) a także retrospektywa wybranych wideo prezentowanych podczas siedmiu minionych edycji „Jeruzalem”.
Wystawa „Nowe Jeruzalem” jest czynna do 15 stycznia w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) i Galerii Ring (Rynek 12) od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 . Wstęp wolny.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY