PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Wkrótce Oblężenie Grodźca. Dołącz do uczestników!

Przez   /   16/07/2021  /   No Comments

Zanim zdąży nadciągnąć nowa fala COVID-19 Grodziec przygotowuje się na najazd turystów, rekonstruktorów z bractw rycerskich, lokalnych producentów żywności, rękodzielników, właścicieli food trucków i animatorów zabaw dla dzieci. W ostatni weekend lipca na zamku będzie można dobrze zjeść, przeżyć emocjonującą przygodę i wrócić do domu z niebanalnymi pamiątkami.

Krzysztof Wojtas z rady nadzorczej komunalnej spółki, która zarządza zamkiem, rozsyła wici przed trzydniowym Oblężeniem Grodźca (30 lipca – 1 sierpnia).
- Zachęcamy lokalnych producentów żywności, rolników, rękodzielników i twórców, aby wystawili się u nas ze swoimi wyrobami – mówi. – Ściągamy na podzamcze food trucki jako uzupełnienie oferty z zamkowej kuchni. Przygotowujemy atrakcje dla dzieci i dorosłych.
30 lipca otwarty zostanie Trakt Literatów – poprowadzona wokół warowni ścieżka turystyczna inspirowana historią o odnalezieniu w sąsiedniej miejscowości skrzyń ze zbiorami lwowskiej Biblioteki Ossolineum. Były wśród nich m.in. spisany przez Adama Mickiewicza autograf „Pana Tadeusza”, rękopisy Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Ignacego Krasickiego, Stefana Żeromskiego i inne narodowe skarby. Niemcy wywieźli je ze Lwowa i ukryli w majątku hrabiny Dory von Pfeil w Adelsdorfie (Zagrodnie), gdzie doczekały końca wojny. Wędrując poprowadzonym po zamkowym wzgórzu traktem będzie można delektować się ponadczasową literaturą.
Otwarciu Traktu Literatów będzie towarzyszyć premiera nagranego w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim – audioprzewodnika po zamku.
- Do przeczytania wersji polsko- i anglojęzycznej zatrudniliśmy profesjonalnego lektora. Nagrania wersji niemieckiej podjęła się wójt Zagrodna Karolina Bardowska, co jest i ciekawostką, i dodatkową atrakcją – mówi Krzysztof Wojtas. – Planujemy jeszcze nagranie z czeskim lektorem.
Audioprzewodnik będzie udostępniany na stronie internetowej Grodźca. Wraz z biletem wstępu turyści dostaną mapę zamku i podzamcza z zaznaczonymi strefami. Wystarczy mieć przy sobie Smartfon i połączenie z internetem, aby po ściągnięciu pliku lub zeskanowaniu kodu QR odsłuchać odpowiedniego fragmentu w trakcie zwiedzania.
W sobotę 31 lipca – poza kramami z lokalnymi specjałami i jedzeniem z zamkowej kuchni oraz food trucków – na turystów będą czekać atrakcje inspirowane słowiańską mitologią. Przewidziano m.in. grę terenową dla dzieci, poprowadzoną przez animatorów ze złotoryjskiej Fabryki Urodzin. Gdy zapadnie zmierzch show na dziedzińcu dadzą tancerze ognia z grupy Irrbloss. Bardzo ciekawie zapowiada się też nocne oprowadzanie podczas którego w specjalnie zaaranżowanych zamkowych przestrzeniach ożyją postacie i historie z mitologii Słowian.
Na niedzielę (1 sierpnia) klimat na zamku nieco się zmieni. Będą zgrzytać miecze podczas rycerskich pojedynków i rozbrzmiewać średniowieczna muzyka. Wystąpi zespół Castle Dreams. A gdy zapadną ciemności gospodarze znowu zabiorą turystów na klimatyczny spacer przez zamkowe pomieszczenia.
- Już dziś zapraszam też na piknik historyczny z biegiem na orientację, który zaplanowaliśmy na końcówkę sierpnia – mówi Krzysztof Wojtas.

Piotr Kanikowski

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

CETI - fot. Facebok

Przegląd Kapel Rockowych. W przedsprzedaży taniej

Read More →