Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

100 metrów biało-czerwonej flagi czeka na sobotę

Przez   /   30/04/2015  /   No Comments

Na sobotę, 2 maja, kiedy to w mieście obchodzony będzie Dzień Flagi, prezydent Tadeusz Krzakowski zaprasza wszystkich legniczan do Rynku. Około godziny 16. rozpocznie się tam event „Rozwińmy Flagę”. Uczestnicy wydarzenia rozwiną ją na długości 100 metrów. Zaplanowane są animacje z udziałem mieszkańców oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie legniczan. Nikogo z nas nie powinno zabraknąć.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zwany też Świętem Flagi, obchodzony jest w Polsce od2004 roku, na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Przypada on 2 maja, pomiędzy Świętem Pracy, a Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego dnia w 1945 roku, podczas szturmu Berlina, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule.

Według ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie państwowym, oficjalna polska flaga ma kolory biały i czerwony. Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą, lotniska oraz flotę morską obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym białym pasie.

Biało-czerwona flaga to jeden z najważniejszych, najświętszych symboli Polaków. Towarzyszyła nam w wielu przełomowych momentach dziejowych jako znak określający tożsamość państwową i narodową. Jest przedmiotem dumy, a nasz stosunek do niej stanowi wyznacznik patriotyzmu.

Flagi, wywieszane już przed dniem 1 maja, zdobią dziś w Legnicy obiekty administracji państwowej i samorządowej, placówki i instytucje publiczne. Wywieszone są na wielu ulicach i placach, zwłaszcza w śródmieściu. Także mieszkańcy z dumą eksponują je na własnych posesjach, pod oknami i na balkonach.

Źródło: Urząd Miejski w Legnicy/ Legnica.eu

FOT. LEGNICA.EU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1902 dni temu dnia 30/04/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 30, 2015 @ 1:12 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

coronavirus-5394069_1920

Kolejny legniczanin z COVID. Koronawirus nie odpuścił

Read More →