Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wypadek na zbiorniku Żelazny Most

Przez   /   17/01/2017  /   1 Comment

Trzech pracowników Zakładu Hydrotechnicznego uległo wypadkowi na środku KGHM-owskiego  zbiornika odpadów Żelazny Most. W jednej z czterech wież przesyłowych, które zawracają wodę technologiczną do flotacji, zerwała się winda, którą jechali. Razem z kabiną spadli ok. 30-40 metrów w dół. Wszyscy żyją, ale mają połamane kończyny i urazy miednicy. Ratownicy wydostali ich na powierzchnię.

Do wypadku doszło ok. godz. 11. Po godz. 16 cała trójka poszkodowanych została przetransportowana do szpitala. W akcji ratowniczej wykorzystano śmigłowiec.

“Żelazny Most” to największy w Europie obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, powstałych po wzbogacaniu rudy miedzi. KGHM rocznie wydobywa ok. 30 mln ton rudy miedzi, ponad 29 mln ton to odpady, które są deponowane w OUOW „Żelazny Most”. Początkowo zakładano, że zbiornik będzie czynny do roku 2015 – 2016, kiedy, według ówczesnych szacunków, miała zakończyć się eksploatacja złoża w kopalniach KGHM. Dzisiaj KGHM wdraża nowe technologie, która umożliwiają zejście z wydobyciem na głębokość poniżej 1200 m. Ich zastosowanie zapewni KGHM możliwość prowadzenia eksploatacji przez kolejne 20-30 lat. Zbiornik jest więc systematycznie rozbudowywany, aby pomieścić więcej odpadów po flotacji.

Na zbiorniku znajdują się cztery wieże przelewowe. Ich zadaniem jest pobieranie wody technologicznej i przekazywanie jej z powrotem do Zakładów Wzbogacania Rudy. To w jednej z takich wież doszło dziś do wypadku.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 792 dni temu dnia 17/01/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 17, 2017 @ 10:52 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Darek pisze:

    Dobrze, że nie stało się nic poważniejszego. Ciągle ten akwen jest powiększany, ciekawe jaki będzie to miało wpływ na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

marcin m 027 drop

25 lat więzienia dla okrutnego zabójcy z ul. Chojnowskiej

Read More →