Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wojcieszów odpada? Agonia powiatu złotoryjskiego

Przez   /   09/02/2017  /   14 Comments

Staroście Ryszardowi Raszkiewiczowi sypie się powiat. W Wojcieszowie ruszyła zbiórka podpisów za referendum w sprawie odłączenia się gminy od powiatu złotoryjskiego. Jej inicjator, powiatowy radny Łukasz Horodyski, tłumaczy: – Chciałem jako radny zrobić coś dobrego dla naszego miasteczka. Ale w tym powiecie nic dobrego zrobić się nie da. Przez najbliższe lata nie będzie pieniędzy na inwestycje, na szkolnictwo, na sport, na nic.

Aby zgłosić chęć przeprowadzenia referendum o odłączenie się od powiatu złotoryjskiego, trzeba, aby tę inicjatywę poparło 10 procent mieszkańców, czyli około 310 osób.

- Sam w trzy godziny jestem w stanie zebrać taką ilość podpisów – mówi Horodyski.2 godziny temu zamieścił post w tej sprawie na swoim Facebooku. Informacja już ma 50 polubień.

“Drodzy Mieszkańcy Wojcieszowa.
Z uwagi na tragiczną sytuację powiatu złotoryjskiego, przez najbliższe lata powiat nie będzie mógł inwestować w infrastrukturę, promocję, sport itd, oraz fakt, iż od początku reformy administracyjnej jako społeczność byliśmy przeciwni przyłączenia naszej Gminy do powiatu złotoryjskiego ( Referendum z dnia 13 czerwca 1999r.) postanowiłem przeprowadzić inicjatywę lokalną mającą na celu zorganizować drugie referendum lokalne w trakcie którego zostanie zadane następujące pytanie :” CZY JEST PAN/PANI ZA PODJĘCIEM DZIAŁAŃ ZMIERZAJĄCYCH DO PRZYŁĄCZENIA GMINY WOJCIESZÓW DO POWIATU ZIEMSKIEGO JELENIA GÓRA ZGODNIE Z ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW NR 322 Z DNIA 15.04.1999R W SPRAWIE ZASAD I TRYBU POSTĘPOWANIA PRZY SKŁADANIU WNIOSKÓW W SPRAWACH TWORZENIA, ŁĄCZENIA, PODZIAŁU I ZNOSZENIA POWIATÓW ORAZ OKREŚLANIA ICH GRANIC”. W najbliższych dniach zostanie przeprowadzona akcja zbierania podpisów pod obywatelskich wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego.”

Jeśli organizatorzy referendum się postarają, głosowanie mogłoby się odbyć w kwietniu lub na początku maja. Aby referendum było skuteczne, musi w nim wziąć udział 30 proc. uprawnionych do głosowania. Nawet jeśli więcej niż 50 proc. zagłosuje za odłączeniem od powiatu złotoryjskiego, ich wola nie będzie wiążąca dla władz. Ostateczna decyzja w sprawie zmian w podziale administracyjnym kraju będzie należeć do rządu.

w 1999 roku, gdy tworzono powiaty, Wojcieszów i Świerzawa przeprowadziły podobne referenda. W obu gminach mieszkańcy głosowali za powiatem ziemskim jeleniogórskim (np. w Świerzawie przy frekwencji 35 proc. 90 proc. głosujących było za odłączeniem od powiatu złotoryjskiego) . Wbrew ich woli znaleźli się w złotoryjskim, który obecnie tonie w długach. 24 470 500 zł to jego zadłużenie na dzień 31 grudnia 2016 roku. Gdyby do tego doliczyć dług powiatowego szpitala (20.047.220 zł – stan z 16 stycznia 2017) okazałoby się, że suma przekracza planowane na rok 2017 dochody. Ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu długu, w trzech najbliższych latach budżet powiatowi złotoryjskiemu będzie układała Regionalna Izba Obrachunkowa. Oznacza to m.in. wstrzymanie wszelkich inwestycji, zakaz wydatków na promocję itd.

Skutki złych decyzji podejmowanych przez władze powiatu złotoryjskiego idą jeszcze dalej. Oddany w dzierżawę szpital wciąż boryka się z trudnościami finansowymi i kadrowymi. Na budynku Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi została założona hipoteka na poczet kolejnego kredytu. Starostwo robi kontrowersyjne manewry z łączeniem podległych sobie jednostek, aby odwlec konieczność spłaty szpitalnego długu.

Łukasz Horodyski nie kryje pretensji do starosty Ryszarda Raszkiewicza: – Rok temu, gdy RIO przyjęło budżet z uwagami, dostał żółtą kartkę. W tym roku ma czerwoną, bo RIO wydało negatywną opinię.   I gdybym to ja rządził w powiecie, honor nie pozwoliłby mi trwać na stanowisku. Na miejscu Raszkiewicza podałbym się do dymisji – mówi Horodyski.

Ruszył lawinę? Może. Uważa, że na jednym referendum w Wojcieszowie się nie skończy, i ludzie w Świerzawie też zorganizują głosowanie.

- Ten powiat został na siłę utworzony – twierdzi Łukasz Horodyski. – Nie ma sensu trwać w tym błędzie. Trzeba go podzielić. Wojcieszów i Świerzawa powinny się znaleźć w powiecie ziemskim jeleniogórskim, Złotoryja w legnickim, Zagrodno z Pielgrzymką we lwóweckim  - sugeruje radny.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 2572 dni temu dnia 09/02/2017
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 25, 2017 @ 3:51 pm
 • W dziale: wiadomości

14 komentarze

 1. Wojcieszowianin pisze:

  Witam
  Pan Łukasz chyba się troszeczkę zagalopował i zapomniał poinformować mieszkańców jaki jest koszt takiej zabawy.
  1. koszt referendum -zapłaci miasto (i nie daje żadnej gwarancji że rządzący wezmą je pod uwagę)
  2. koszty administracyjne poniosą wszyscy chociażby z tytułu wymiany dokumentów, rejestracja aut, paszporty, itp.
  3.Dług powiatu nie zniknie więc otrzymały by go gminy (jako posag) przecież taki dług to nie lada gratka dla Lwówka ,Legnicy czy Jeleniej Góry , które czekają na nas z otwartymi ramionami.

  Po za tym nikt nie daje nam gwarancji że to cokolwiek zmieni na lepsze bo dla Jeleniej Góry będziemy piątym kołem u wozu.

  Więc pytanie powinno być następujące Czy jest Pan,Pani za poniesieniem kosztów związanych z przejściem do powiatu Jeleniogórskiego dla widzimisię Pana Łukasza.

 2. Mr X pisze:

  Taaaa Jelenia czeka na dzielnego dzielnicowego Lukasza. Hehe to zes podzielil chlopie. Kończ wasc…!

 3. Tesco pisze:

  Osobiście jestem za, aby Wojcieszów podlegał pod Jelenią Góre. Dużo Młodzieży uczy się tam, inni pracują. Na zakupy gdzie? Do Jeleniej. Nawet karetka by szybciej przyjechała z Jeleniej Góry niż z Złotoryji. Niewiem ile w tym prawdy ale jak tworzyli nowe Województwa to Jelenia Góra walczyła aby zostać miastem Wojewódzkim. I gdyby Wojcieszów dołączyli wtedy do Jeleniej Góry to by było inaczej. Jestem Za. Złotoryja nic nie robi dla Wojcieszowie. Nawet głównej ulicy niepoprawna wyremontować a należy do nich. A nasz Radny ma rację.

 4. szyja pisze:

  Jak Najszybciej dajcie Irka na starostę. Wtedy nie będzie się pchał na burmistrza. A odejdzie razem z upadkiem powiatu.
  No i będzie miał możliwość wykazania się w trudnych warunkach. Za dwa lata jak będą wybory nie będzie mógł wszystkiwego zwalić na Rysia.

 5. anty pisze:

  Jak rozumiem, na najbliższej sesji pan Horodyski złoży mandat. Udowodni w ten sposób, że ma dość tego powiatu.

 6. Anonim pisze:

  “I gdybym to ja rządził w powiecie, honor nie pozwoliłby mi trwać na stanowisku. Na miejscu Raszkiewicza podałbym się do dymisji – mówi Horodyski.” Tu8 się zgadzam z panem radnym natomiast w kwestii “Wojcieszów i Świerzawa powinny się znaleźć w powiecie ziemskim jeleniogórskim, Złotoryja w legnickim, Zagrodno z Pielgrzymką we lwóweckim – sugeruje radny.” Niech pan radny nie decyduje za mieszkańców innych miejscowości tylko o losie swojej .Pozdrawiam .

 7. wolando pisze:

  Zastanawiający jest ten totalny hejt na radnego, który ma dość dziadostwa w starostwie, i brak hejtu na starostę, który za to dziadostwo w głównej mierze odpowiada. To nie Horodyski sprawił, że Wojcieszów chce uciekać od Złotoryi. Referendum jest tylko czkawką po kilkunastu lat złego rządzenia, w trakcie którego położono szpital, przerżnięto przyszłość powiatowej administracji, zaryzykowano bytem liceum.

 8. Oki pisze:

  Bardzo dobra inicjatywa. Świerzawa też do tego dołączy. W poprzednim referendum 90% było za Jelenią Górą. Ze Złotoryją nic nas nie łączy, może tylko to że coraz większe straty.W całej swojej historii do 1932 r Świerzawa nie miała nic wspólnego gospodarczo ani kulturalnie ze Złotoryją. Więc teraz też niech tak będzie. Ci co twierdzą że Świerzawa jest za powiatem w Złotoryi, to nie miejscowi, to jacyś imigranci nie związani z naszą gminą, tyle tylko że tutaj mieszkają.

 9. realista pisze:

  Panie Radny Łukaszu, słyszałem, że wskakuje pan na stołek pani radnej Melskiej do zarządu a w dalszych planach jest wyautowanie vicestarociny Grabos, czy to prawda??? Kasa większa to i warto zrezygnować ze służby Komendatowi. A sprawa referendum jak szybko się zaczęła tak szybko się zakończy.

 10. chłop pisze:

  to pięknie wygląda tak z boku, uciekamy od bankruta fajniutko a odpowiedzialność radnych przed społeczeństwem powiatu, myślicie że jej brak, jest kodeksowa i moralna. Rada powiatu od kilku kadencji doprowadziła do tych długów, najlepiej złóżcie mandaty radnych, nie róbcie wstydu !!!

 11. Świerzawa pisze:

  Nie mieszajcie w to Świerzawy Wojcieszów Zaczął propagandę na Facebook nie Świerzawa nie jesteśmy przeciw Powiatowi Ok.

 12. Obserwator pisze:

  Mam pytanie do pana radnego. Co pan radny robil przez ostatnie trzy lata w radzie powiatu? Jakie zlozyl pan powazne propozycje, rozwiązania mające na celu zmianę zaistniałej sytuacji w okresie trwania kadencji? Stanie z boku i krytykowanie jest sprawa najłatwiejsza. Zarząd został wybrany przez radnych, także przez pana i to państwo ponosicie odpowiedzialność za stan powiatu, jego kierunki działania. Teraz wszyscy będzie mowić to nie ja to oni.

 13. Level pisze:

  Ale Łukaszek podzielił :) oszczędź wstydu, jeszcze pare dni temu radni byli przeciwko obniżeniu diet radnych w ramach wprowadzanych oszczędności, a tu takie szopki uprawia. I jeszcze Zagrodno do lwówka? No nie wytrzymam. A Łukaszem niech przejdzie na dzielnicowego do J.Góry :)

 14. idiotyzm pisze:

  Zagrodno do Lwówka? bardzo, bardzo dobry pomysł. Już dziś powiat i Złotoryja oraz ich instytucje powinny zwolnić z pracy mieszkańców Wojcieszowa i Świerzawy ze wszystkich swoich instytucji – niech dojeżdają do Jeleniej, a na ich miejsce przyjąć tych, ktorzy jeżdżą do Legnicy.
  A tak na marginesie:
  1/ jak się radnemu powiat nie podoba to niech złoży mandat, bo przecież ma wypasioną dietę z pieniędzy wszystkich podatników, złotoryjskich też, ale od zaraz!!!
  2/ jak to jest, że od kiedy w Zarzadzie zasiadł wojeszowianin od razu Wojcieszów jest na “nie” , co Pan na to Panie Pietruszka?
  3/ kto wynalazł tego radnego? Czy przypadkiem nie szedł od Irka vel Lecha?
  4/ brawo Rychu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Kolaże1-1024x708

Moje trzy grosze. Kurs na górę lodową

Read More →