Robert
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wojciech Kowalik: Nawet w Legnicy żyje się tylko raz

Przez   /   10/06/2019  /   No Comments

Podczas wzruszającej uroczystej sesji Rady Miejskiej Legnicy doktor Wojciech Kowalik, neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, dołączył do grona honorowych obywateli Legnicy. Nagrodę Miasta Legnica dostały Koło Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO Legnica. Wręczono też odznaki Zasłużony dla Legnicy.

Sala gromkimi brawami dziękowała Wojciechowi Kowalikowi za jego dobre serce i oddanie pracy. Wojciech Kowalik – ceniony pediatra, neonatolog, kardiolog dziecięcy, ordynator neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym – do Legnicy przeprowadził się w 1981 roku z Kielc. Zbudował wokół siebie znakomity zespół lekarzy i pielęgniarek, który podejmuje się najtrudniejszych operacji, wdraża najnowocześniejsze procedury medyczne.

- Jeszcze nie wiem, co najbardziej chcę zachować w pamięci, ale wiem, co chciałbym z niej wymazać – mówił chwilę po przepasaniu biało niebieską wstęgą, jaką Legnica dekoruje swoich najwybitniejszych obywateli. Jako najgorsze w swej pracy zawodowej wspomniał dwa pierwsze lata pracy w legnickim szpitalu, bo nie było czym leczyć wcześniaków, a codziennie jakiś przychodził na świat. Nie było respiratorów, pulsoksymetrów, nic poza tlenem. Przeżywał każdy zgon dziecka jak osobistą tragedię.

- Wielkim nieobecnym podczas dzisiejszej sesji jest Jerzy Owsiak, bo dzięki niemu zaczęło się dobre – mówił Wojciech Kowalik.  O legnickiej neonatologii szczególnie głośno było cztery lata temu, gdy ekipa doktora Kowalika po podłączeniu do aparatury nerkozastępczej podarowanej przez WOŚP uratowała najmniejszego na świecie wcześniaka.

- Na koniec życia nie żałuje się niezarobionych pieniędzy i niezdobytych zaszczytów.  Ja żałuję, że tak mało czasu spędzałem z rodziną i przyjaciółmi, że nie przeczytałem książek, które należało przeczytać, i nie obejrzałem tego, co należało obejrzeć – mówił Wojciech Kowalik. – Jestem przykładem nieumiejętnego gospodarowania czasem. Nawet w Legnicy żyje się tylko raz.

Finansowa Nagroda Miasta Legnica została w tym roku przyznana dwóm organizacjom: Kołu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Towarzystwu Miłośników Legnicy PRO Legnica.

W imieniu koła PZBWPHOWiOK wyróżnienie odebrała prezes Maria Kisielewska-Podrez. – Ta nagroda naprawdę nas ratuje – mówiła. – Będę mogła dzięki niej dopomóc koleżankom i kolegom.

Jest ich coraz mniej. Gdy w 1991 roku koło odłączało się od Związku Bojowników o Wolność i Demokrację liczyło ponad 300 członków. Śmierć zebrała swoje żniwo – dziś żyją tylko 33 osoby z tego grona. To piękne, że Legnica o nich pamięta.

- Nasza praca jest od początku do końca pracą społeczną. Jeśli nie dostawalibyśmy wsparcia, trudno by nam było działać – dziękowała radnym Antonina Trawnik, prezes Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO Legnica.

Odznaki Zasłużony dla Legnicy otrzymali: Chór Madrygał, Halina Jakubowska, Zbigniew Kraska, Legnicki Klub „Gazety Polskiej”, MKS Miedź Legnica SA, Marek Mojecki, Jerzy Skupień, Adam Soborski, Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie, Krzysztof Strynkowski, Barbara Szewczyk-Stańko, Włodzimierz Tulejko, Janusz Wawrzyszko oraz Robert Żeleźny.

FOT. PIOTR KANIKOWKSI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 104 dni temu dnia 10/06/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 10, 2019 @ 8:10 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zatrzymany audi

Wjechał w motocyklistę i uciekł. Policja go odnalazła

Read More →