Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Orkiestra, pływalnia i inne pomysły na Legnicę marzeń

Przez   /   24/04/2014  /   No Comments

Fundacja Jacka Głomba Naprawiacze Świata przedstawiła kilkanaście projektów, które chce wpisać do Obywatelskiej Strategii Rozwoju Legnicy na lata 2014-2020. Jest wśród nich budowa obwodnicy południowo-wschodniej, krytej pływalni, Muzeum Zimnej Wojny  i parkingów, zagospodarowanie Lasku Złotoryjskiego na cele rekreacyjne i byłego kina Ognisko na salę koncertową dla Legnickiej Orkiestry Symfonicznej.

W zakresie infrastruktury drogowej autorzy obywatelskiej strategii proponują skupić się dwóch najważniejszych zadaniach. Pierwszy to domknięcie obwodnicy miasta, czyli budowa brakującego odcinka od torów przy ul. Gniewomierskiej w kierunku Piekar. Za drugi priorytet uznano remont ul. Szczytnickiej, licząc, że w ten sposób uda się odciążyć zatłoczony nad miarę fragment drogi krajowej nr 94, czyli ciąg ul. Kartuska – Wrocławska. Naprawiacze Świata zastanawiają się, czy nie dopisać do tego zestawu Zbiorczej Drogi Południowej. Ze względu na horrendalny koszt tej inwestycji (ok. 200 tys. zł), sugerują, by z jej rozpoczeciem poczekać, bo być może okaże się, że sama obwodnica po dokończeniu w wystarczającym stopniu rozwiąże problemy komunikacyjne Legnicy. (na rysunku: Zbiorcza Droga Południowa wg projektu sprzed 6 lat. RYC. URZAD MIASTA W LEGNICY) 

Do startegii może też zostać wpisany program budowy parkingów na osiedlach. Jak wyjaśnia Jarosław Rabczenko, koordynator prac nad dokumentem, miasto powinno wydzielić ze swego budżetu pulę środków, które rokrocznie będzie przeznaczać tylko i wyłącznie na ten cel. Z podobną konsekwencją miałyby być realizowane remonty dróg osiedlowych.

Inny pomysł to program, w ramach którego aktywne wspólnoty lub spółdzielnie uzyskiwałyby z samorządu wsparcie finansowe na  rewitalizację , remonty i termomodernizację kamienic oraz bloków. Rabczenko podpowiada, że gmina mogłaby wykorzystać na ten cel środki europejskie. Fundacja chciałaby również zmieniać wygląd podwórek, bo dziś wiele z nich nadaje się wyłącznie na scenografię do filmów wojennych. Za konieczność uznano dalszą rewitalizację obszarów zdegradowanych, a w szczególności Zakaczawia.

Kluczem do sukcesu miasta może być pobudzenie przedsiębiorczości. Jak to zrobić? Na przykład oferując ulgi podatkowe firmom działającym w obszarach zdegradowanych albo poprzez utworzenie punktu wspierającego lokalnych przedsiębiorców. Zdaniem Jarosława Rabczenki trzeba też zmienić sposób myślenia o inwestorach zewnętrznych.

- Mnie trochę razi, jak miasto mówi, że czeka na inwestorów. Legnica nie może ograniczać się do czekania. Musimy mieć dobry zespół, który z jednej strony będzie aktywnie ich poszukiwał, a z drugiej prezentował nasze tereny na targach branżowych – uważa Rabczenko. Sugeruje, że Legnica mogłaby sama pokusić się o organizację takich targów.

Duże nadzieje na przyciągnięcie inwestorów autorzy strategii wiążą z tzw. “polami ryżowymi”, do uzbrajania których przystąpił właśnie prezydent Tadeusz Krzakowski.

W zakresie sportu i rekreacji zaproponowano budowę ogólnodostępnego kompleksu basenowego. Twórcy strategii nie mają złudzeń: zarówno jego budowa, jak i bieżące utrzymanie będą kosztowne. Ale – ich zdaniem – jeśli miasto nie chce się wyludniać i zwijać, musi stwarzać swym obywatelom atrakcyjną ofertę społeczno-kulturalną.  Do komunikacji publicznej czy szkół też trzeba dopłacać, a jednak nikt nie kwestionuje sensu ich istnienia. Ponadto liczne prywatne kluby fitness dowodzą, że w Legnicy jest zapotrzebowanie na ruch i rekreację, więc kryta pływalnia na pewno tętniłaby życiem. (na zdjęciu otwarcie krytej pływalni Aqua Zdrój w Wałbrzychu, FOT. URZĄD MIASTA W WAŁBRZYCHU) 

Fundacja proponuje też, aby zająć się Laskiem Złotoryjskim: zrewitalizować go i zagospodarować jako zaplecze rekreacyjne dla Legnicy. Trzeba w nim zamontować place zabaw dla dzieci, siłownie zewnętrzne, ale też ustawić leżanki i szachownice, gdzie mogliby odpoczywać seniorzy.

Podczas spotkania, na którym prezentowano pomysły na Legnicę marzeń, padło wiele argumentów za powołaniem do życia Legnickiej Orkiestry Symfonicznej. Po rozmowaćch z przedstawicielami władz wojewódzkich dyrygent Benedykt Ksiądzyna zapeania, taki pomysł mógłby liczyć na finansowe wsparcie urzędu marszałkowskiego. Szkoła muzyczna stanowiłaby naturalne zaplecze dla orkiestry. Problem jest jeden: brak miejsca, w którym mogłyby się odbywac próby i koncerty. Dlatego Naprawiacze Świata popierają pomysł prezydenta, by zaadaptować na salę koncertową budynek po kinie Ognisko.

Nienowa jest również idea Muzeum Zimnej Wojny, którą chcą wpisać do strategii. Za to prezydent Tadeusz Krzakowski może być zaskoczony listem, w którym mieszkańcy sprzeciwiają się planom sprzedaży Teatru Letniego. Takie są podobno plany ratusza. Prezes Fundacji Naprawiacze Świata Jacek Głomb namawiał do podpisywania się pod protestem w tej sprawie, bo choć sprzedaż przyniosłaby chwilowy dochód do budżetu, to pozbawiła park istotnej cześci infrastruktury. Według twórców strategii, opuszczony i popadający w ruinę obiekt miasto powinno czym prędzej zaadaptować na cele kulturalno-rekreacyjne.

Z troską mówiono o pięknie odnowionej, wyłożonej granitem, ale umierającej, bo pustej wieczorami, ulicy Najświętszej Marii Panny. I tu, i w Rynku ludzie nie mają o zmierzchu czego szukać, bo środek miasta zdominowały instytucje finansowe. Naprawiacze Świata sugerują konieczność opracowania programu animacji tej części Legnicy. Szlak legniczanom przeciera Wrocławia, który zatrudnił animatora ulicy Świdnickiej, zmagającej się z podobnym zjawiskiem. (na zdjęciu: ul. NMP podczas swoich imienin – wtedy naprawdę żyje. FOT. PIOTR KANIKOWSKI)

Inny pomysł na aktywizację społeczeństwa to przeznaczenie 1 procenta dochodów miasta na finansowanie w formie konkursów działań organizacji pozarządowych.

Jacek Głomb z pasją opowiadał o swym pomyśle na kamienicę na Nowym Świecie. Marzy mu się, by została zaadaptowana na przystanek, miejsce spotkań młodych ludzi ze Wschodu i Zachodu. Legnica ze swą pokręconą historią – miasto, w którym po wypędzeniu Niemców urządzono sztab wojsk rosyjskich – jak żadna inna miejscowość w Polsce nadaje się do takiej misji.

- Bedę osobiście zabiegał o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ale chciałbym wpisać też ten projekt do naszej strategii. Uważam, że powinien być traktowany jako flagowy dla Legnicy – mówi Jacek Głomb.

Stratedzy nie zapomnieli o Zamku Piastowskim. Proponują stworzenie ścieżki historycznej poświęconej postaciom związanym z tą budowlą, takim jak np. śląski Robin Hood czyli raubritter  Czarny Krzysztof. (na zdjęciu: dziedziniec Zamku Piastowskiego, FOT. PIOTR KANIKOWSKI)

Listę obywatelskich pomysłów zamykają dwa projekty edukacyjne. Pierwszy zakłada utworzenie we współpracy z lokalnym biznesem programu stypendialnego dla wybitnie uzdolnionych legniczan, by umożliwić im sfinansowanie studiów zagranicznych na największych światowych uczelniach, takich jak Massachusetts Intytute of Technology, Harvard czy Cambridge. Drugi pomysł to wprowadzenie do szkół zajęć z wiedzy o regionie, by budować wśród młodego pokolenia tożsamość lokalną.

To marzenia. Na ich realizację, Legnica będzie potrzebowała dużo pieniędzy. Ale autorzy strategii przy niemal każdym swoim pomyśle wskazywali konkretne źródła finansowania. Głównie wymieniali w tym kontekście różne działy Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020.

Omówione powyżej pomysły i inne projekty zgłoszone w trakcie prac nad Obywatelską Strategią Rozwoju Legnicy zostaną jeszcze poddane społecznym konsultacjom. W czerwcu Fundacja Jacka Głomba Naprawiacze Świata planuje przedstawić gotowy dokument. Nie będzie miał mocy urzędowej. Szanse, by skonfliktowany z Głombem prezydent, chciał realizować jego scenariusz dla Legnicy, są marne. Pod patronatem Tadeusza Krzakowskiego w ratuszu trwają prace nad oficjalną strategią miasta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3648 dni temu dnia 24/04/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 25, 2014 @ 8:56 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →