PWSZ rekrutacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

O. Józef Szańca zawieszony jako dyrektor szkoły

Przez   /   24/05/2019  /   No Comments

Na czas wyjaśnienia zarzutów stawianych o. Józefowi Szańcy przez Karola Chuma – byłego słuchacza Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy – franciszkanin został odsunięty od kierowania Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy . Krakowska prowincja zakonu wszczęła postępowanie wyjaśniające. 

- Zgodnie z procedurą kościelną na czas badania faktów i okoliczności o. Józef przekazał swoje obowiązki dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej przełożonemu klasztoru w Legnicy o. dr. Janowi Janusowi OFMConv  – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).

To konsekwencja oskarżeń, które pojawiły się w mediach w ostatnim czasie. Poeta Karol Chum twierdzi, że przed 30 laty, gdy uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, został przez o. Józefa Szańcę – rektora placówki – wysłany wieczorem po odbiór listu z wrocławskiej kurii. Listu nie było. Chumowi powiedziano, że korespondencja będzie gotowa rano i zaproponowano mu pokoik, by mógł w nim spędzić noc. Poeta opowiedział dziennikarzom, że gdy kładł się do snu, przyszedł do niego ubrany po cywilnemu kardynał Henryk Gulbinowicz. Według jego relacji, kardynał przysiadł na łóżku, wsadził palec w majtki szesnastoletniego Chuma i przez kilka minut gładził jego penisa. Karol Chum sugeruje, że sytuacja mogła zostać ukartowana przez o. Szańcę. “Uważam, że ojciec Szańca miał jakąś umowę z Gulbinowiczem, żeby mu podsyłać chłopców” – powiedział dziennikarce Gazety Wyborczej.

O. Józef Szańca zaprzecza, że jako rektor Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy posyłał Chuma lub jakiegokolwiek innego ucznia po korespondencję do kurii. Twierdzi, że Chum zmyślił tę historię.

O. Józef Szańca ma 75 lat. Jest (zawieszonym obecnie) dyrektorem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy i zastępcą dyrektora wydziału katechetycznego w Legnickiej Kurii Biskupiej.

FOT. PIXABAY.COM

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 116 dni temu dnia 24/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 24, 2019 @ 10:12 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2019-09-16

Kolej wróci do Złotoryi. Jaki pomysł na dworzec ma miasto

Read More →