schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Nie żyje Zenon Bernacki – kasztelan zamku w Grodźcu.

Przez   /   06/10/2016  /   6 Comments

Po długiej walce z chorobą w nocy zmarł Zenon Bernacki – kasztelan zamku w Grodźcu i przewodniczący Rady Powiatu Złotoryjskiego, ale nade wszystko dobry człowiek. Próbuję sobie wyobrazić ten mój kawalątek ojczyzny bez niego. Kompletnie bezradne to próby.

Był tak nietuzinkową postacią, człowiekiem tylu pasji i tylu różnych aktywności, że da się o nim opowiadać na różne sposoby. Można pisać o gminnym domu kultury w Pielgrzymce, który za jego kierownictwa w latach dziewięćdziesiątych działał prężniej niż wielokroć zamożniejsze placówki w dużych miastach. O Biesiadzie Zespołów Kresowych, którą wymyślił i organizował przez 21 lat. O powstających z jego inspiracji zespołach ludowych, które kochał i wspierał przy każdej okazji przez całe życie.

Można pisać o klasie, z jaką szefował powiatowemu samorządowi. O spokoju, umiarze i uważnym namyśle, jaki cechował jego wypowiedzi. Był radnym, który zamiast jątrzyć, wolał poszukiwać dróg do zgody i równowagi.

Można pisać o determinacji, z jaką od wielu miesięcy przeciwstawił się chorobie. Schudł, odkąd go dopadła, zmizerniał, ale nie zrezygnował z aktywnego życia. Jego uśmiech i pogoda ducha kompletnie nie pasują do informacji, że jest jakaś śmierć.

Można w końcu pisać o zamku w Grodźcu, któremu poświęcił ostatnie lata życia,  jako prezes komunalnej spółki. odpowiedzialnej za administrowanie zabytkiem i jego remonty. I w niej był jednak kimś więcej niż tylko menadżerem. Krążył po dziedzińcu  w szlacheckim kontuszu lub rycerskim żupanie, witał gości, dbał o nich jak o swoich własnych, oprowadzał, pomagał w każdej sprawie, tworząc klimat miejsca, do którego aż chciało się wracać. Tu jego jowialna i serdeczna natura, wrodzona życzliwość, pogoda ducha znajdowały swoje ujście.

Był duszą Grodźca – i aż się boję myśleć, jaki będzie zamek bez duszy.

Piotr Kanikowski

Pogrzeb Zenona Bernackiego odbędzie się w sobotę o godz. 13 w Czaplach, gdzie mieszkał.

FOT. PK

 

 

 

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 1816 dni temu dnia 06/10/2016
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Październik 6, 2016 @ 2:51 pm
 • W dziale: wiadomości

6 komentarze

 1. Alicja Lamperska pisze:

  W dniu 7sierpnia 2017 roku odbedzie sie odsloniecie tablicy upamietniajacej Zenia Bernackiego.Zapraszam na te uroczystosc.Kasztelanka Bractwa Zamku Grodziec Alicja Lamperska

 2. AS pisze:

  ŻEGNAJ PRZYJACIELU
  SZKODA CIEBIE, ZAMKU TEŻ

 3. AS pisze:

  ŻEGNAJ PRZUJACIELU
  SZKODA CIEBIE ZAMKU TEŻ

 4. Monika pisze:

  Za niecały tydzień wybieram się do Grodźca po niemal dziesięciu latach od pierwszej wizyty. Bardzo liczyłam na spotkanie z Panem Zenonem, którego zapamietalam jako niezwyklego czlowieka – które to sformułowanie kompletnie nic o Nim nie mówi. Niezwykly – to słowa zawiera w sobie wiele znaczeń. Przyjęcie, które mnie spotkało na zamku te lata temu, klimat tego miejsca i okolic, a nade wszystko niezwykłe zaufanie, którym Pan Zenon nas obdarzyl podczas pobytu – to wszystko wciąż we mnie żyje i zostanie ze mna na zawsze. Pokochałam Grodziec od momentu, kiedy zobaczyłam go na własne oczy. A Pan Zenon… po prostu był częścią zamku. To będzie smutny powrót. Choć miało być inaczej…

 5. Jerzy Starzyński pisze:

  Zeniu,

  byłeś Wielkim, Dobrym, Wrażliwym a przy tym niezwykle Skromnym Człowiekiem!

  Żegnaj Przyjacielu!

  Jurek Starzyński z Dziećmi i “Kyczerą”

 6. Anonim pisze:

  Pięknie napisane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

106686778_10223354987453371_4244387397478511715_n

Lekarka Kaja Filaczyńska i inni chcą pomagać na granicy

Read More →