Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Koncert pamięci Henryka Karlińskiego w Legnicy

Przez   /   27/11/2018  /   No Comments

Legnicka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Benedykta Ksiądzyny oraz Chór Madrygał wystąpią w uroczystym koncercie poświęconym pamięci Henryka Karlińskiego.Koncert odbędzie się 1 grudnia, o godz. 18.00, w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Wejściówki kosztują 5 zł i są dostępne w kasie Legnickiego Centrum Kultury (ul. Chojnowska 2) oraz Galerii Satyrykon (Rynek 36).

W tym roku mija 43. rocznica śmierci Henryka Karlińskiego – wybitnego animatora legnickiej kultury, dyrygenta, założyciela chóru Madrygał, inicjatora Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat, Honorowego Obywatela Legnicy, patrona Legnickiego Centrum Kultury. Artysty wyjątkowego i nieodżałowanego.
Co ciekawe – Karliński założył chór Madrygał w 1949 roku, czyli niemal 70 lat temu! Zespół z powodzeniem działa do dziś, obecnie pod szyldem Legnickiego Centrum Kultury. Świetnie ma się także powołany przez Karlińskiego do życia niemal pół wieku temu Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat, należący obecnie do najważniejszych w kraju festiwali muzyki chóralnej. Legnica Cantat będzie świętować w przyszłym roku jubileusz 50-lecia.

A chór Madrygał i festiwal Legnica Cantat to tylko część genialnych inicjatyw Henryka Karlińskiego, który tworzył legnicką kulturę z wielką pasją i pomysłami, zdecydowanie wyprzedzającymi niewesołą epokę komunizmu, w której przyszło mu żyć. I choć o jego przefarbowanych na zielono włosach, niechęci do odbierania telefonów i oryginalnych cechach charakteru krążą już legendy, to jedno jest pewne: zasługi Henryka Karlińskiego dla legnickiej kultury są i pozostaną nieocenione!
Zapraszamy na koncert.

Źródło: EGO/ Legnickie Centrum Kultury

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 173 dni temu dnia 27/11/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 27, 2018 @ 2:01 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

srebro 129

Legnica błyszczy. Piękna kulminacja Festiwalu Srebro

Read More →