Robert
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Dobra zmiana” w Legnicy – razem z Szołajskim

Przez   /   03/04/2019  /   No Comments

W poniedziałek 8 kwietnia na wyjątkowym  seansie w legnickim kinie „Piast”  wyświetlony zostanie najnowszy film Konrada Szołajskiego „Dobra zmiana”. Po filmie  Jacek Głomb – dyrektor Teatru Modrzejewskiej, lider legnickiego KOD-u i prezes Fundacji Naprawiacze Świata – poprowadzi spotkanie z reżyserem. Początek projekcji: godz. 20. Bilety w cenie 10 zł rozprowadza kino. 

Konrad Szołajski nakręcił pierwszy polski film dokumentalny o dobrej zmianie. Jego bohaterkami uczynił dwie kobiety, z dwóch różnych stron barykady, która dzieli Polskę. Obie uważają się za patriotki,  choć zupełnie inaczej myślą o patriotyzmie.

71-letnia Marta Święcicka jest typową przedstawicielką polskiej prawicy, szefową Klubu Gazety Polskiej w Gliwicach. Należy też do Strzelców Rzeczpospolitej, nosi mundur i rozpiera ją duma, gdy przy śniadaniu wnuczka z zasłoniętymi oczyma rozkłada i składa karabin.

Tita Halska jest młodsza, ma ładne mieszkanie, dwa samochody, spędza wczasy za granicą. Determinacja, poczucie odpowiedzialności za Polskę sprawiły, że zaangażowała się w działalność Komitetu Obrony Demokracji.

 

Konrad Szołajski stanął przy nich z kamerą, by zrozumieć, co i dlaczego je różni. Obie czują się patriotkami, tyle że dla Marty patriotyzm ma odcień narodowy i katolicki, a dla Tity – europejski i liberalny. Film jest ich intymnym portretem, a zarazem to rzetelny, społeczny dokument o współczesnej Polsce. Bohaterki filmu nic o sobie nie wiedzą, uczestniczą w manifestacjach po dwóch stronach barykady, odgrodzone barierkami i kordonem policji.

Czy uda się kiedyś doprowadzić do tego, żeby mogły ze sobą porozmawiać?

Film powstawał dzięki determinacji Konrada Szołajskiego.  Publiczne instytucje, bojąc się tematu, odmawiały wsparcia. Twórcy dokumentu nie dostali pieniędzy z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej ani Ministerstwa Kultury, choć eksperci wysoko ocenili ten projekt. “Dobrą zmianę” wspomógł Śląski Fundusz Filmowy. Pieniądze na postprodukcję zebrano za pośrednictwem crowdfundingu wśród zwykłych obywateli.

FOT. ZK Studio/Materiały prasowe

FILM YOUTUBE.pL/ ZK STUDIO

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

najbezpieczniej_pod_sloncem

Najbezpieczniej Pod Słońcem – Rossmann startuje z promocją 2+2 gratis, ale…

Read More →