PZU
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W Legnicy spłonął samochód łemkowskiego działacza

Przez   /   13/09/2018  /   2 Comments

W sobotę na parkingu przed ukraińskim liceum Legnicy został podpalony samochód  wiceprezesa Zjednoczenia Łemków Adama Wiewiórki. Pożar wywołał zaniepokojenie wśród społeczności łemkowskiej. – Na razie nic nie wskazuje na to, by był to incydent na tle narodowościowym – twierdzi mł. asp. Jagoda Ekiert, oficer prasowa legnickiej policji.

Do pożaru doszło w nocy 8 września. Poza prywatnym autem Adama Wiewiórki na parkingu przed IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bohdana Ihora Antonycza w Legnicy stały jeszcze inne pojazdy. Czy to przypadek, że dwóch sprawców podpalenia wybrało akurat samochód wiceprezesa Zjednoczenia Łemków, nauczyciela w szkole, która uczy młodzież języka ukraińskiego?

“Społeczność łemkowska jest głęboko zaniepokojona zaistniałą sytuacją, stąd też oczekujemy, że organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w Legnicy ustalą i wyjaśnią jakimi motywami kierowali się zarejestrowani przez kamery sprawcy, podejmując decyzję o podpaleniu samochodu Pana Adama Wiewiórki. Chcemy wierzyć, iż ten zabroniony prawem incydent, o przykrych następstwach finansowych był czynem chuligańskim a nie zamierzonym działaniem, wymierzonym w naszą społeczność.” – czytamy w oświadczeniu wydanym trzy dni później przez Zarząd Główny Zjednoczenia Łemków w Gorlicach.

Bezpośrednio po pożarze policja przeprowadziła czynności na miejscu zdarzenia. Za dnia na parkingu pojawił się też biegły z zakresu pożarnictwa.

Jagoda Ekiert z legnickiej policji mówi, że w tej samej nocy  podpalono również położony nieopodal warsztat samochodowy. Na parkingu nie znaleziono niczego, co mogłoby świadczyć, że incydent miał podłoże narodowościowe.

- Sprawa jest prowadzona w kierunku zniszczenia mienia – mówi Jagoda Ekiert. – Zabezpieczyliśmy nagrania z kamer miejskiego monitoringu. Docieramy też do zapisów z innych kamer. Na podstawie zabezpieczonych śladów będziemy typować sprawców. Obecnie nic jednak nie wskazuje, że kierowali się pobudkami narodowościowymi. Oczywiście, jeśli pojawi się taki trop, to weźmiemy go pod uwagę.

Legnica szczyci się, że jest wielokulturowym tyglem. Dowodem na przyjazną koegzystencję ludzi różnej narodowości. Miastem tolerancyjnym i życzliwym ludziom.

W Legnicy oraz okolicach Legnicy mieszka liczna i bardzo aktywna społeczność łemkowska. Trudno przecenić jej wkład w życie kulturalne i promocję regionu. Od 19991 roku istnieje Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, koncertujący w kraju i za granicą. Zespół prowadzi jedyne w Polsce Centrum Kultury Łemkowskiej z własną biblioteką, archiwum i izbą etnograficzną.  Wzajemnej integracji, poznawaniu się, służą takie imprezy, jak Łemkowska Watra w Michałowie czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Świat pod Kyczerą, którego 21 edycja odbyła się w tym roku.

 

FOT. POLICJA LEGNICA/ PIXABAY.COM 955 169

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 218 dni temu dnia 13/09/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 13, 2018 @ 11:04 am
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. lustrator pisze:

    w tym czasie legnicka policja znajdzie papierosy bez akcyzy i wylegitymuje stu KODowcow ale podpalacza nie zdoła.Artysci nic nierobienia.

  2. lustrator pisze:

    to polski zidiocialy katolicki patryjota ze wsi legnica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

7-157047

Służby przejęły “lewe” papierosy, tytoń i spiritus

Read More →