Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko ZUS-owi i szuka pokrzywdzonych emerytów.
Sprawa dotyczy osób w wieku emerytalnym, które po 2009 roku jednocześnie pracowały w dotychczasowym zakładzie pracy i pobierały emeryturę. Ministerstwo Pracy pozwalało im na to do 2011 roku. Potem zmieniło zdanie i na mocy specjalnej ustawy Sejm zakazał łączenia pensji z emeryturą. 40 tysiącom osób, które będąc w takiej sytuacji wybrały pracę, w październiku 2011 roku rząd zawiesił wypłacanie emerytur. W listopadzie 2012 roku Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę, na mocy której to się stało, za niekonstytucyjną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odwiesił emerytury, nadal jednak odmawia wypłaty wyrównań za okres zawieszenia.
Zdaniem ZUS ?wyrok TK wywiera skutki prawne od dnia ogłoszenia ? czyli na przyszłość, dodatkowo ani sentencja wyroku, ani jego uzasadnienie nie odnoszą się do kwestii wypłaty wyrównania za okres wcześniejszy, dlatego ZUS nie widzi podstaw do jego wypłacenia?.
Może chodzić o około 800 mln zł, które ZUS mógłby w ten sposób zaoszczędzić.
Działacze ZZPPM z Lubina są przekonani, że taka interpretacja prawa w sądzie się nie ostoi.. Argumentują, że jedną z naczelnych zasad jest wymóg, by wyrządzona szkoda została naprawiona. Ponadto zaskarżona ustawa nie stała się niekonstytucyjna w momencie ogłaszania wyroku przez Trybunał, ale w momencie jej uchwalania – argumentują. A poseł Ryszard Zbrzyzny, chcąc pomóc pokrzywdzonym emerytom, przygotowuje w ich imieniu pozew zbiorowy. W planach jest zorganizowanie spotkania z prawnikami. Zainteresowani powinni się kontaktować z centralą związku lub zakładowymi organizacjami ZZPPM (76/846-10-30).