POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Żuraw wieżowy – co warto wiedzieć na temat tego sprzętu?

Przez   /   18/04/2023  /   No Comments

Realizacja prac budowlanych wymaga nie tylko wykwalifikowanych pracowników, ale także

– o czym nie powinno się zapominać – odpowiedniego sprzętu. Do tej kategorii zalicza się na przykład żurawie wieżowe (inne stosowane określenie to dźwig wieżowy). Czym charakteryzują się te urządzenia? Przeczytaj nasz tekst, a z pewnością dowiesz się czegoś ciekawego na ten temat. Powodzenia!

Dźwig wieżowy – co to takiego jest? 

Jeśli chodzi o budowę tego typu urządzenia, musisz wiedzieć, że jego główne elementy są następujące:

  • wieża (maszt), w której znajduje się kabina przeznaczona dla kierowcy – operatora maszyny,
  • wysięgnik, który służy do podnoszenia ładunków. Jest on wyposażony w hak, na którym można zaczepić przenoszony obiekt.

Z koeli, jeśli chodzi o kryteria wyboru dźwigu, zwraca się uwagę na takie parametry jak między innymi:

  • wysięg żurawia – jest to liczona w metrach odległość od osi obrotu żurawia do haka. Wysięg ten można regulować w zależności od potrzeb operatora maszyny,
  • udźwig – określana w tonach masa przedmiotu, dzięki której wiemy, czy praca z danym ładunkiem nie spowoduje zbyt dużego obciążenia urządzenia.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się żurawie wieżowe? 

Istnieją bardzo szerokie możliwości wykorzystania tych urządzeń. Przede wszystkim, znajdują one swoje zastosowanie podczas prac budowlanych prowadzonych na wysokości. Taki stan rzeczy oznacza, że są one niezbędne np. podczas stawiania obiektów mieszkalnych (w szczególności bloków jednorodzinnych) oraz przemysłowych.

To właśnie dzięki żurawiom możliwe jest np. dostarczenie niezbędnych materiałów na górne kondygnacje tworzonej konstrukcji.

„Żuraw wieżowy” to w rzeczywistości dość obszerna kategoria. Urządzenia wchodzące w jej skład różnią się między sobą pod kątem rozmiarów, przeznaczenia czy budowy. Poniżej przedstawiamy Ci tylko niektóre spośród wszystkich klasyfikacji:

  • podział ze względu na typ podstawy – żuraw wieżowy jezdny (mobilność jest zapewniona dzięki zastosowaniu gąsienic czy kół) oraz stacjonarny (sprzęt przyczepiony do fundamentów np. za pomocą kotew),
  • podział ze względu na sposób budowy – żuraw wieżowy górnoobrotowy (obracać może się jedynie sam wysięgnik, podczas gdy kabina wraz ze znajdującym się w niej kierowcą pozostaje nieruchoma) oraz dolnoobrotowy (mechanizm obrotu obejmuje zarówno wysięgnik, jak i wieżę; takie rozwiązanie może okazać się przydatne podczas prowadzenia prac na dużej wysokości, gdzie konieczna jest precyzja).

Artykuł sponsorowany

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 584 dni temu dnia 18/04/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 18, 2023 @ 7:42 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

drhab.romualdluczynski_prof.wsbwewroclawiu_portret-2123247734,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Spotkanie z autorem książki o legnickiej gastronomii PRL-u

Read More →