AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ile wynosi koszt umowy najmu u notariusza?

Przez   /   17/04/2023  /   No Comments

Umowa najmu wymaga zachowania skuteczności i ważności, dlatego spore znaczenie mają przepisy prawne. Nie bez znaczenia jest też ochrona prawa obu stron. Wynajmujący i najemca w niektórych przypadkach nie wiedzą, ile wynosi koszt umowy najmu i kto go ponosi. Warto wiedzieć, że decydujące znaczenie ma tutaj rodzaj najmu. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć na ten temat. Jakie rodzaje umowy najmu wyróżniamy? Co jest najistotniejsze?

Umowa najmu – rodzaje

Co ciekawe, najem może dotyczyć zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych. W pierwszej sytuacji najczęściej donosi się do budynków oraz mieszkalnych. Ogromnie ważny jest tutaj koszt umowy najmy u notariusza. Zanim do tego przejdziemy, przyjrzyjmy się temu, w jakich postaciach może występować umowa najmu. Są one następujące:

  • Najem zwykły, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego
  • Najem instytucjonalny, zgodnie z przepisami odrębnej ustawy
  • Najem okazjonalny, zgodnie z przepisami odrębnej ustawy

W przypadku najmy okazjonalnego i instytucjonalnego w pierwszej kolejności zastosowanie ma ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie kc. Jeśli akt prawny nie wskazuje na rozwiązanie problemu, wtedy zastosować można przepisy znajdujące się w Kodeksie cywilnym. Warto wiedzieć, że rodzaj najmu ma wpływ na koszt sporządzenia umowy. Niekiedy wymagane jest zatwierdzenie umowy u notariusza.

Najem zwykły – koszt umowy

Okazuje się, że najem w zwykłej formie podlega bezpośredniej regulacji kc. Ustawodawca nie przewiduje dodatkowych kosztów, co oznacza, że kontrakt sporządzić może bez udziału prawnika. Prawo do sporządzenia takiej umowy ma wynajmujący i najemca. Zazwyczaj ta czynność wykonywana jest przez wynajmujące osoby, co pozwala obniżyć koszty do zera. Istotne informacje w tej kwestii znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Pamiętajmy o tym, że umowa najmu zwykłego może być sporządzona przez prawnika. Nie chodzi tutaj jedynie o notariusza, lecz także o każdego innego prawnika. Koszt umowy najmu u notariusza zależy od tego, jakie postanowienia się w niej znajdą. Im większa precyzja umowy i im dłuższe zapisy, tym więcej zapłacimy. Koszty w tej sytuacji oscylują w granicach 200-500 złotych.

Umowa najmu

Faktem jest, że w dzisiejszych czasach bardzo często stosowane są różnorodne umowy najmu. Dotyczy to zarówno najmu okazjonalnego, jak też zwykłego lub instytucjonalnego. Trzeba zauważyć, że koszt umowy najmu u notariusza jest zależny od kilku czynników. Jeśli mówimy o samej umowie, tutaj koszt może być zerowy wtedy, gdy samodzielne sporządzimy dokument. W razie formy instytucjonalnej lub okazjonalnej, pamiętajmy o obowiązku sporządzania przez najemcę oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Dokument ten ma formę notarialną, a koszt wynagrodzenia dla notariusza obciąża w tej sytuacji najemcę. Jak już wiemy, w razie zgodności obu stron, nawet umowę najmu zwykłego sporządzić można u prawnika. Trzeba jednak liczyć się z kosztami rzędu kilkuset złotych.

W każdym przypadku bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów prawnych. To samo dotyczy sporządzania umowy najmu, która powinna być zgodna z przepisami. Często w najmie zwykłym decydujemy się na samodzielne sporządzenie umowy, co pozwala zaoszczędzić koszty. Jednakże formy okazjonalne i instytucjonalne wymuszają wizytę u notariusza, co generuje wydatek. Kto go ponosi? Najczęściej koszt wynagrodzenia notariusza stoi po stronie najemcy. Taka umowa musi być dokładna, precyzyjna i zrozumiała dla obu stron.

– Materiał partnera

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

money-5215897_1280

Chcesz 800 plus? Wypełnij wniosek bez błędów

Read More →