Siedziba Legnickiej Biblioteki Publicznej wyróżniona została Żółtą poziomnicą w konkursie na najpiękniejszy w roku 2018 budynek w mieście. Autorami projektu renowacji tej urokliwej budowli są architekci Krzysztof Chamielec i Piotr Lisowski.
Finał trzeciej już edycji konkursu na najpiękniejszy budynek w mieście „Żółta poziomnica”, organizowany przez grupę Jerzy Skupień i przyjaciele, odbył się w miniony piątek, właśnie w siedzibie LBP. Legniczanie wybierali najpiękniejszą spośród 22 budowli zaprojektowanych przez 16 architektów i zrealizowanych w roku 2018.
Gmach Legnickiej Biblioteki Publicznej w minionym roku został gruntownie odrestaurowany. Odnowiono ściany zewnętrzne budowli, dachy, wymieniono wszystkie okna, pojawiła się nowa winda. Na zewnątrz ustawione są leżanki, na których można spędzić czas z książką w ręku. Powstała strefa młodzieży z interaktywną ścianą i stołem, e-galeriami i okularami do przeżywania wirtualnej rzeczywistości. W dawnej Sali ceremonialnej loży masońskiej powstała sala spotkań ze znakomitym nagłośnieniem. Podczas remontu piwnic odkryte i odnowione zostały dawne polichromie.
Remont siedziby LBP kosztował ok. 5,8 mln zł. Blisko 4,8 mln stanowiło unijne dofinansowanie z RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Gmach LBP ma bardzo ciekawą historię. Został wzniesiony przez legnickich masonów w 1894 r., w stylu neogotyckim. Przed wojną mieściło się tam miejskie biuro partii faszystowskiej (NSDAP), urząd opieki społecznej i stołówka. Po wojnie budynek został przejęty przez Armię Czerwoną. Była tutaj m.in. także stołówka. W 1968 r. został przekazany stronie polskiej.
Ten neogotycki obiekt, wzniesiony z cegły, obłożony licówką ceramiczną, ma bardzo ciekawą elewację z gzymsami, fryzami i rozetami. Niewątpliwie jest jednym z ciekawszych legnickich budynków.
Przypomnijmy, że kilka lat wcześniej odrestaurowana została duża sala na parterze budynku, w której obecnie mieści się czytelnia naukowa. Ta przepiękna sala z historycznym klimatem nawiązuje do minionych czasów, harmonijnie bratając się z nowoczesnością. I z podwieszonym sufitem odkrytym podczas rewitalizacji pomieszczenia. Gdy robotnicy zdjęli podwieszony przed ponad 40 laty sufit, ukazały się zabytkowe zdobienia. Wszystkie te odkryte elementy pieczołowicie zostały odrestaurowane.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. PIOTR KANIKOWSKI