11 grudnia – na dwa dni przed 43. rocznicą niedzieli, kiedy nie było Teleranka – w obu złotoryjskich szkołach średnich oraz Złotoryjskim Ośrodku Kultury odbędą się spotkania poświęcone stanowi wojennemu w województwie legnickim w latach 1981-1983.
Wydarzenie będzie składać się z dwóch części. Pierwsza ma charakter zamknięty. W aulach Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi odbędą się spotkania z młodzieżą pod hasłem “Dlaczego wprowadzono 13.12.1981 r. stan wojenny?”. Uczniowie będą mieli okazję wysłuchać referatu Grzegorza Kowala z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej na temat genezy, przebiegu i skutków stanu wojennego w Polsce. Szkoły odwiedzą także Roman Gorzkowski, Władysław Grocki i Mirosław Janic – złotoryjanie, którzy byli uczestnikami oporu społecznego i działań podziemnej Solidarności. Po wysłuchaniu ich wspomnień, zaplanowano dyskusję.
Mieszkańców zainteresowanych najnowszą historią Polski zapraszamy 11 grudnia w godz. 17-19 do sali kinowej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury na spotkanie otwarte o stanie wojennym z perspektywy złotoryjan. W programie jest projekcja filmu dokumentalnego stworzonego w pt. “Rudna – grudzień 1981″ oraz prowadzona przez Łukasza Sołtysika (IPN Wrocław) dyskusja z udziałem wspomnianych już opozycjonistów: Romana Gorzkowskiego, Władysława Grockiego i Mirosława Janica. Wstęp wolny.
Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz ZSZ w Złotoryi, LO w Złotoryi, Region NSZZ Solidarność Zagłębie Miedziowe, Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego i Złotoryjski Ośrodek Kultury.
RYC.ORGANIZATORZY