Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Złotoryja zaprasza na święto dolnośląskiego filmu

Przez   /   28/09/2018  /   No Comments

Dzisiaj w Złotoryi rozpoczyna się Festiwal Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek” 2018. Przez trzy weekendowe dni kino Aurum zaprasza pasjonatów sztuki filmowej na bezpłatne projekcje obrazów związanych z Dolnym Śląskiem. Wśród dodatkowych atrakcji znalazło się spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Mastalerzem.

W tym roku na ekranie złotoryjskiego kina widzowie będą mogli obejrzeć ponad dwadzieścia produkcji. W ramach trzeciej edycji konkursu zostanie wyświetlonych 15 filmów dokumentalnych i fabularnych. Będą też projekcje dla szkół, projekcje pozakonkursowe prezentujące 5 obrazów, które nie spełniły wymogów regulaminowych i nie zakwalifikowały się do rywalizacji, oraz filmowa niespodzianka – najnowsza polska produkcja o miłości, wojnie i przygodzie. Zgodnie z regulaminem, o Złotego Samorodka może walczyć film, którego twórca jest Dolnoślązakiem (pochodzi z terenu Dolnego Śląska), który jest zrealizowany na Dolnym Śląsku lub którego fabuła dotyczy tego regionu.
Dodatkową atrakcją tegorocznej imprezy będzie spotkanie autorskie z Marcinem Mastalerzem – „pisarzem do zadań specjalnych i niemożliwych”. Mastalerz jest autorem bestsellerowej powieści „Miasto 44” oraz „Zewu oceanu”, a także najnowszego wydawnictwa „Ja, Fronczewski”. W 2013 r. został uhonorowany Wawrzynem, czyli Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz Wawrzynem Czytelników. Przez wiele lat był dziennikarzem prasowym i zastępcą redaktora naczelnego w tygodniku „Newsweek Polska”. Spotkanie z pisarzem zaplanowane jest na sobotę 29 września o godz. 14 w kinie Aurum.
W loży jurorów tegorocznego konkursu zasiądą przedstawiciele organizatorów: Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz burmistrza miasta Złotoryi, a także Małgorzata Dancewicz i Marcin Baczyński. Ta pierwsza pracowała już jako juror na złotoryjskim festiwalu w ubiegłym roku. To filmoznawczyni związana z Legnickim Centrum Kultury, autorka i kuratorka projektów performatywnych, m.in. Festiwalu Form Audiowizualnych „Intermediale”, a także wydarzeń w ramach Legnickiej Akademii Filmowej. Marcin Baczyński z kolei to filozof, dziennikarz i współtwórca wielu programów i seriali telewizyjnych (m.in. „Wieczór z wampirem”, „Trzecia połowa”, „Codzienna 2 m 3”), scenarzysta trzech części przeboju kinowego „Listy do M”. Jury ogłosi swój werdykt w sobotę wieczorem.
Festiwal Filmów Dolnośląskich Złoty Samorodek 2018 odbędzie się w dniach 28-30 września. Będzie mu towarzyszyła wystawa – stoisko medialne lat 80-tych „Era VHS”. Wszystkie projekcje filmowe i udział w spotkaniu autorskim są bezpłatne. Organizatorów przy realizacji festiwalu wspiera m.in. Fundacja KGHM Polska Miedź.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 557 dni temu dnia 28/09/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 28, 2018 @ 3:20 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2275_1585877145

Dla fanów Legnica Cantat perełki z archiwum festiwalu

Read More →