Paweł Kulig może zostać burmistrzem Złotoryi, jeśli w dogrywce 21 kwietnia pokona Pawła Maciejewskiego. Startuje z błogosławieństwem Roberta Pawłowskiego, który po dwóch kadencjach zarządzania Złotoryją próbował się dostać do rady powiatu złotoryjskiego ze wspólnej listy z byłym burmistrzem Ireneuszem Żurawskim. Ani Pawłowskiemu, ani Żurawskiemu nie udało się zdobyć mandatu. W odróżnieniu od byłego złotoryjskiego starosty Ryszarda Raszkiewicza, który jako jedynka Koalicji Obywatelskiej znów zdołał się dostać do rady powiatu.
W wyborach na burmistrza Złotoryi startowało 4 kandydatów. Paweł Kulig zdobył 33,87 proc. Paweł Maciejewski – 30, 47 proc. głosów. Obaj przeszli do drugiej tury, co nie udało się radnej i społeczniczce Barbarze Zwierzyńskiej-Doskocz (26,15 proc.) ani wystawionemu przez Lewicę przewodniczącemu rady miasta Waldemarowi Wilczyńskiemu (9,51 proc.).
Paweł Kulig od 5 lat współrządzi z Robertem Pawłowskim jako zastępca burmistrza. W ratuszu zatrudniał go jeszcze Ireneusz Żurawski. Przed awansem na wiceburmistrza pracował w różnych wydziałach: architektury, geodezji i rozwoju miasta, funduszy zewnętrznych oraz na samodzielnym stanowisku głównego specjalisty do spraw oświaty. W minionej kadencji koordynował szereg inwestycji miejskich.
Paweł Maciejewski – złotoryjski przedsiębiorca, inżynier górnik zatrudniony w KGHM – był przez jedną kadencję radnym w Złotoryi. Swą popularność zbudował oddając dietę na cele charytatywne i organizując wydarzenia dla dzieci i dorosłych. Jako członek Prawa i Sprawiedliwości angażował się w działalność polityczną, ale stając do wyborów na burmistrza Złotoryi zrezygnował z partyjnego szyldu.
Rada Miejska Złotoryi
W wyborach do Rady Miejskiej Złotoryi trzy komitety zdobyły podobne poparcie: KWW Pawła Maciejewskiego (26,71 proc.), KWW Barbara Zwierzyńska DziałajMy Razem (26,25 proc.) i KWW Paweł Kulig Inwestujmy w Przyszłość (25,09 proc.). Wyraźnie słabszy był wynik Lewicy (13,80 proc.). Cztery pozostałe komitety osiągnęły od 0,9 do 2,86 proc. poparcia. Jak to się przełożyło na mandaty?
W Radzie Miejskiej Złotoryi zasiądą: Adam Bartnicki, Alicja Szapował, Beata Manowiec i Rafał Tokarz listy KWW Pawła Kuliga; Iwona Miras, Agnieszka Zawiślak, Stanisław Pazera i Lilia Wolańska z KWW Barbary Zwierzyńskiej; Agnieszka Djorić, Artur Baranowski i Paweł Maciejewski z KWW Pawła Maciejewskiego; Waldemar Wilczyński i Mariusz Stalski z KW Lewicy oraz startujący samodzielnie jako niezależni Przemysław Markowski i Stanisław Dechnik.
Rada powiatu złotoryjskiego
Liczenie głosów do Rady Powiatu Złotoryjskiego zakończyło się. Mandaty zdobyli Rafał Miara i Monika Zakrzewska z Lewicy, Anna Melska z Prawa i Sprawiedliwości.Ryszard Raszkiewicz z Koalicji Obywatelskiej i Marcin Zawiślak, reprezentant KWW Nie dla partii politycznych Tak dla samorządu. Gminę wiejską Złotoryja reprezentować będą Jacek Karwan i Wanda Grabos z PiS-u oraz Wiesław Świerczyński z KO. Mieszkańcy gmin Pielgrzymka i Zagrodno jako swych przedstawicieli do rady powiatu wskazali Bogdana Jamróza i Grzegorza Gajdę z PiS-u oraz Beatę Gralak z KO. Z gmin Świerzawa i Wojcieszów mandaty zdobyli Lech Olszanicki z PiS-u, Kazimierz Froń z Lewicy, Jakub Jagiełlo z Koalicji Obywatelskiej oraz Łukasz Horodyski z KWW Nie dla partii politycznych, tak dla samorządu. W wyborach przepadli m.in. były wójt Zagrodna Mieczysław Słonina, były komendant złotoryjskiej policji Jacek Bandyk, była skarbnik powiatu Agnieszka Gralak-Słonina, byli radni Zbigniew Pietruszka i Paweł Okręglicki, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunalnego Paweł Macuga, były burmistrz Świerzawy Józef Kołcz oraz wspomniani już wcześniej burmistrzowie Robert Pawłowski i Ireneusz Żurawski, kierownik Przychodni Rejonowej w Złotoryi.
Wójtowie i burmistrzowie
W pierwszej turze wybory wygrali dotychczasowi wójtowie Pielgrzymi Tomasz Sybis (72,38 proc.), Złotoryi Jan Tymczyszyn (76,14 proc.) oraz burmistrzowie Świerzawy Paweł Kisowski (71,32 proc.) i Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk (52,29 proc.). Do dogrywki musi szykować się wójt Zagrodna Karolina Bardowska, na którą zagłosowało 39,91 proc. mieszkańców. Jej rywalem będzie były prezes spółki Zamek Grodziec i radny powiatowy ostatniej kadencji Piotr Janczyszyn (41,95 proc.).
Jadwiga Szeląg poza sejmikiem
Złotoryjanka Jadwiga Szeląg nie wróci na kolejną kadencję do sejmiku dolnośląskiego. Zagłosowało na nią 8 535 wyborców, co przy relatywnie słabym wyniku całej listy Koalicji Obywatelskiej nie przełoży się na mandat.
FOT. MATERIAŁY KANDYDATÓW
jak sobie poradzi KO w powiecie jak PiS moze miec wiekszosc chyba ze byly starosta ze wszystkich partii dogada sie znowu z pisiorkami.Panie Miara jak pan widzi współprace z panem Raszkiewiczem