Zakończono testy sterowania robotem mobilnym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem projektu RaCER jest sprawdzenie w jaki sposób można kontrolować robota biorąc pod uwagę duże opóźnienia występujące w komunikacji Ziemia-Księżyc. Testy odbyły się w największej w Polsce kopalni bazaltu w Wilkowie, koło Złotoryi, którego struktura geologiczna przypomina strukturę krateru Schrödingera do którego zostanie w przyszłości wysłana misja.
Projekt RaCER realizowany jest przez firmę PIAP Space we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jego wyniki zostaną wykorzystane podczas opracowywania misji HERACLES (Human Enabled Robotic Architecture and Capability for Lunar Exploration and Science), której działania będą koncentrowały się na dalszych badaniach Księżyca.
Misja Heracles ma stworzyć elementy konieczne do współpracy astronautów z robotami podczas planowanej eksploracji Księżyca pod koniec lat trzydziestych XXI wieku. Obejmuje ona autonomiczne lądowanie bezzałogowego statku z łazikami na pokładzie, pobieranie i analizowanie próbek na powierzchni Księżyca, a także integrację przy użyciu kilku robotów drukarki 3D, która pozwoli na stopniową budowę bazy księżycowej przy użyciu tamtejszego regolitu księżycowego.
Celem obecnie realizowanego projektu RaCER jest określenie maksymalnej prędkości teleoperowanego łazika (robota PIAP SCOUT®) w warunkach podobnych do panujących na Księżycu. Pojazd będzie wyposażony w zestaw specjalistycznych czujników. Polscy inżynierowie mają sprawdzić najlepsze sposoby sterowania takim urządzeniem, które pozwolą na sprawną i niezawodną eksplorację Srebrnego Globu.
W chwili obecnej realizowana jest kampania testowa na terenie Kopalni Wilków. Kopalnia została wyselekcjonowana z pośród kilkunastu obiektów biorąc pod uwagę: parametry jakościowe kruszywa, posiadania odpowiedniego obszaru testowego oraz zaplecza koniecznego do przeprowadzenia prac. Wybór PGP „BAZALT” SA w Wilkowie jako partnera testów pozwala na przeprowadzenie efektywnej i profesjonalnej kampanii testowej. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca przedstawicieli branży kosmicznej z Dyrekcją i Pracownikami zakładu. „
- Kiedy rozpoczynaliśmy Projekt było dla nas dużym zaskoczeniem, że znaleźliśmy w Polsce miejsce które ze względu na swoją strukturę geologiczną będzie dobrym analogiem dla testowania misji Księżycowej” – mówi Marlena Gołofit, koordynator projektu z PIAP Space – Kopalnia Wilków leży w obszarze dawno wygasłego wulkanu, to doskonałe miejsce do sprawdzenia rozwiązań technicznych i strategii sterowania dla przyszłej misji eksploracyjnej ESA.
PIAP Space, Instytut PIAP oraz PGP „BAZALT” S.A. realizują w Polsce projekt rozwojowy, którego wyniki posłużą do opracowania rozwiązań dla przyszłych misji ESA.
Źródło: PIAP SPACE
FOT. PIAP SPACE