Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Zimowe awarie. Jak sobie z nimi radzić?

Przez   /   24/12/2022  /   No Comments

Zima potrafi dać w kość nie tylko nam, ale także naszym samochodom. Pojazdy nie lubią niskich temperatur. W końcu znajduje się w nich sporo gumy, elektroniki, elektryki – każda z tych części jest czuła na zmiany termiczne. Nic więc dziwnego, że gdy robi się zimno, auta potrafią odmówić posłuszeństwa. W większości przypadków są to jednak tylko chwilowe niedogodności.

Wrażenie niewyważonych kół

Zimą zdarza się, że prowadząc auto, mamy wrażenie, że nie zachowuje się ono przewidywalnie. Może to być związane z oblodzeniem lub zaśnieżeniem kół lub nadkoli. Nie należy jednak panikować, tylko jechać dalej. Po kilku kilometrach problem zniknie. Warto jednak po zaparkowaniu usunąć nadmiar lodu czy błota pośniegowego wystarczy spryskać dobrym odmrażaczem i po kilku chwilach problem zniknie.

Trudna zmiana biegów

Przy niskich temperaturach można też odnieść wrażenie, jakby biegi nie “wchodziły” tak lekko jak powinny. Nie jest to żadna usterka. Po prostu zimą olej w skrzyni biegów gęstnieje podczas postoju. Zwiększa się jego lepkość. Musi się rozgrzać, aby wrócić do swoich właściwości. Podobnie jak przy ośnieżonych kołach, również tutaj trzeba uzbroić się cierpliwość – kiedy olej nabierze odpowiedniej temperatury, wszystko wróci do normy.

Problem z hamulcem ręcznym

Minusowe temperatury nierzadko powodują kłopoty z hamulcem awaryjnym, potocznie nazywanym ręcznym. Zarówno tym sterowanym manualnie, jak i automatycznie. Najczęściej wynika to z faktu nieszczelności pancerza linki. W cieplejsze dni nie zauważymy nawet tej usterki, ale zimą może okazać się dość uciążliwa. Wówczas należy udać się do serwisu celem wymiany pancerza na nowy.

Problem z wyświetlaczami

W dzisiejszych samochodach jest coraz więcej wyświetlaczy, które zastępują pokrętła czy zegary. Problem polega na tym, że nie lubią one niskich temperatur. Zimą może się zatem okazać, że nie działają poprawnie mogą być nieco ciemniejsze lub słabo reagować na dotyk. Na szczęście to tylko chwilowe trudności, które ustąpią w momencie nagrzania się wnętrza.

Zamarznięte zamki

Wprawdzie obecnie niemal wszystkie samochody posiadają zamek centralny, a coraz więcej osób decyduje się również na dostęp bezkluczykowy, to jednak wciąż mnóstwo kierowców posiada pojazdy z fizycznym zamkiem, otwieranym kluczem. To dobre rozwiązanie w momencie, kiedy posłuszeństwa odmówi sterowany elektronicznie zamek centralny. Wówczas bez problemu otworzymy auto. Ale choć zamarznięte zamki w samochodzie to zmora sprzed wielu lat, wciąż potrafi niektórym zepsuć nerwy. Najprostszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odmrażacz do zamków, dzięki któremu unikniemy przykrych niespodzianek.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 701 dni temu dnia 24/12/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 24, 2022 @ 1:59 pm
  • W dziale: styl życia, wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Witelonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →