Wystawa „Ziemia pamięta”, będąca efektem międzynarodowej rezydencji artystycznej w Tarczynie, dobiega końca. Twórczą opowieść artystów z kilku krajów połączył jeden element – ziemia. Ziemia, po której stąpamy w przestrzeni Galerii Ring w symboliczny i dosłowny sposób stała się tłem dla refleksji o tożsamości i spina prezentowane dzieła sztuki w spójną całość. Ziemia jest niemym świadkiem skomplikowanej historii terenów przygranicznych. Granice wyznaczone przez człowieka ulegają przekształceniom, ale ziemia pozostaje w swoim miejscu. Pamięta.
Ziemia stała się też nie tylko ważnym, integralnym elementem wystawy, ale i zaczepką. Ta tona ziemi stała się pretekstem krytyki i „kamykiem”, który do ogródka organizatorów został wrzucony za sprawą pewnej radnej. Teraz ziemia wróci do mieszkańców.
Ziemia ma także wymiar praktyczny: wydaje plony, rośliny kwitną i owocują niezależnie od biegu historii, karmiąc ludzi wszystkich narodowości i języków. Dziś, patrząc na ziemię spoglądamy w przyszłość, myśląc o zanieczyszczeniu środowiska i zastanawiając się nad tym, jak ochronić przyszłe pokolenia przez katastrofą ekologiczną.
- Do wspólnego pochylenia się nad wielowymiarową symboliką ziemi zapraszamy mieszkańców Legnicy. 8 października od godz. 18:00 do 20:00 w Galerii Ring będziemy rozdawać ziemię, która była częścią wystawy. Przyjść i zabrać tę ziemię do domu czy na działkę może każdy bez wyjątku, ale trzeba mieć własny worek, torbę lub wiadro. Prosimy Was także o wpisywanie na specjalnych karteczkach zawierających nasiona swoich własnych refleksji. Niech myśli i marzenia zakiełkują w symbolicznej ziemi, pozostając w Legnicy na kolejne lata – zachęcają organizatorzy.
Ziemia z wystawy pozostanie w legnickich mieszkaniach i na balkonach, dając grunt kiełkującym sadzonkom, a wydarzenie będzie symbolicznym zwieńczeniem wystawy z proekologicznymi działaniami galerii.
Co się stanie z pozostałą ziemią? Część z niej zostanie wykorzystana w symboliczny sposób podczas sadzenia drzewa na pamiątkę partnerstwa Legnicy i Wuppertalu 14 października, którego dokonają wspólnie prezydent Legnicy i burmistrz Wuppertalu. -W ten sposób ziemia, która była artystyczną próbą zmierzenia się z trudną historią znów będzie metaforą pojednania i asymilacji naszych krajów. Ta ziemia, splamiona krwią i łzami, musi się w końcu ułożyć, a także my – legniczanie – musimy ułożyć się z nią – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.
8 października odbędzie się także polsko-niemieckie oprowadzanie po wystawie Ziemia Pamięta w Galerii Ring. O godzinie 14:00 Na spotkaniu obecni będą goście z Görlitz i przedstawiciele instytucji partnerskich: Fundacja Flow Land, OP ENHEIM we Wrocławiu, OKiS Wrocław i Muzeum Śląskie w Görlitz, które razem z Galerią Sztuki w Legnicy są partnerami projektu W/E Lab Residency. Kuratorka Jagna Domżalska i siedmiu młodych artystów z Polski i zagranicy zaprezentują wystawę poświęconą niełatwej historii i przesiedleńczej tożsamości regionu. Wstęp wolny.
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY