Rozmowa z doktorem Ryszardem Zasławskim, ginekologiem-położnikiem z przychodni Miedziowego Centrum Zdrowia w Legnicy.
Kiedy kobieta powinna po raz pierwszy zgłosić się do lekarza ginekologa?
Czas pierwszej wizyty powinien przypaść na okres, kiedy kobieta ma stałego partnera i zamierza rozpocząć współżycie płciowe. Dobrze jest wtedy zasięgnąć porady lekarza, sprawdzić czy nie występuje zagrożenie wadami genetycznymi, a przy okazji pobrać cytologię, aby wykluczyć raka szyjki macicy. U kobiet to, obok raka sutka, najczęściej występujący nowotwór. Medycyna umie oba skutecznie leczyć, pod warunkiem wczesnego wykrycia stanów przedrakowych i podjęcia terapii, kiedy jeszcze choroba nie jest mocno zaawansowana.
Zatem cytologia. Jak często?
Rak szyjki macicy to nowotwór atakujący młode kobiety, od 25 do 45 roku życia. W tym okresie zaleca się robienie badań cytologicznych raz na 3 lata. A jeśli między badaniami kobieta zauważy u siebie coś niepokojącego, powinna natychmiast zweryfikować swój niepokój kolejną cytologią i wizytą u ginekologa. Najlepszą bronią medycyny jest i zawsze będzie profilaktyka.
Decyzja o współżyciu to jest chyba odpowiedni czas, aby rozważyć ewentualność zastosowania antykoncepcji?
Zgadzam się. Nieplanowana, niechciana ciąża niejednej osobie zepsuła życie. Alternatywą dla aborcji jest skuteczna antykoncepcja i odpowiedzialne rodzicielstwo.
Kobieta, która czuje się zdrowo, po tej pierwszej wizycie może o ginekologu zapomnieć na dłużej?
Absolutnie nie. Jeśli zależy jej na zdrowiu, powinna pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza, bardzo prosta do wykonania i w Polsce łatwo dostępna, to regularne badania cytologiczne. Aby zwiększyć szansę wczesnego wykrycia raka, można je uzupełnić co jakiś czas bardziej kłopotliwymi badaniami ginekologicznymi połączonymi z USG. Druga ważna sprawa to mammografia. Jest tak dużo stacjonarnych ośrodków z dobrej klasy aparatami wykonującymi to badanie, że poza lenistwem trudno znaleźć usprawiedliwienie dla pań, które z tego dobrodziejstwa nie korzystają.
A samobadanie piersi nie wystarczy?
Samobadanie nie zastąpi mammografii. Jest ważne, ale trzeba je prawidłowo wykonywać. Nie co trochę jak nam się przypomni, ale raz w miesiącu po miesiączce, kiedy w organizmie panuje spokój hormonalny. Raz do roku powinien je wykonać kontrolnie lekarz pierwszego kontaktu, lekarz ginekolog lub chirurg. Co 2-3 lata powinna być zrobiona mammografia.
Legniczanki stosują się do tych zasad?
Tak. Kobiety są odpowiedzialne i mądre. Same pilnują cytologii, chodzą na mammografię. Efekt? Od dawna nie widziałem wśród swoich pacjentek zaawansowanego raka sutka. Na setki pań, które zgłaszają się do badania, w ostatnich latach zdarzyły się tylko 2 przypadki zaawansowanego raka szyjki macicy.
Trudny i ważny etap w życiu kobiety to przekwitanie. Czy lekarz ginekolog może złagodzić dolegliwości, które się z tym wiążą?
Pacjentki różnie przechodzą. Menopauzę. Po czterdziestce zwalnia przemiana materii. Niektóre panie mniej dbają o siebie, przybierają na wadze, pojawia się kłopot z nadciśnieniem, cukrzyca, miażdżyca. A jak mają pecha, to dopada je jeszcze zespół klimakteryczny.
Jak się objawia?
Na przykład uderzeniami gorąca, nadmiernym poceniem się, zawrotami i bólami głowy, nadpobudliwością, płaczliwością, depresją… Panie czują się z tym bardzo źle. Ulgę może przynieść indywidualnie dobrana przez lekarza ginekologa hormonalna terapia zastępcza. Kuracją rządzą bardzo ścisłe wskazania i przeciwskazania. Tabletka hormonalna musi być skrojona na miarę.
Zobaczcie, jakich pytań nie powinien zadawać giekolog w gainecie; http://kobiecosc.info/kobiece-sprawy/jak-rozmawiac-o-kobiecosci/uwazaj-takich-pytan-ginekolog-nie-powinien-zadac/