Na wniosek prezydenta radni podjęli pakiet uchwał wprowadzających istotne zmiany w legnickiej sieci szkół. Po wakacjach nie będzie już Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Likwidacja czeka m.in. III LO , Technikum Ochrony Środowiska, Technikum nr 2 oraz Gimnazjum nr 11.
Zmieni się nazwa Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Lotniczej. Od września, po przejęciu nowych zadań, uczniów i kadry likwidowanych szkół, placówka będzie funkcjonować jako Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Do rozwiązania jest przeznaczony Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. Marii Curie-Skłodowskiej. W jego skład wchodzą obecnie Technikum nr 1 oraz Gimnazjum nr 11. Gimnazjaliści z klas drugich i trzecich będą od września kontynuować naukę w Gimnazjum nr 1 na ul. Radosnej. A Technikum nr 1 z całą kadrą zostanie przeniesione do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Jak zapewniają władze miasta, dla uczniów nic poza siedzibą szkoły się nie zmieni: będą mogli kontynuować naukę w wybranych przez siebie zawodach. W miarę zapotrzebowania szkoła będzie też mogła uruchamiać nowe kierunki kształcenia. Budynek po “spożywczaku” miasto planuje wydzierżawić albo wynająć na cele oświatowe i edukacyjne, ale szczegółowe decyzje zapadną po wakacjach. Jest też pomysł, aby na przyległym terenie stworzyć parking dla mieszkańców.
Radni zgodzili się wstępnie na likwidację III Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego. Wiceprezydent Dorota Purgal wyjaśnia, że w Legnicy jest za dużo liceów ogólnokształcących a to nie cieszyło się specjalnym zainteresowaniem. Nie wyklucza też, że w przyszłości trzeba będzie zlikwidować jeszcze jakiś ogólniak. Który? Wskażą sami absolwenci gimnazjów, wybierając szkoły, w których chcieliby kontynuować naukę. Zgodnie z decyzją radnych, III LO jest przeznaczone do wygaszenia, tzn od tego roku zaprzestanie naboru do klas pierwszych, a za dwa lata ostatecznie przestanie istnieć.
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zlikwodowane zostanie również Technikum Ochrony Środowiska. Dalszym kształceniem techników ochrony środowiska zajmie się nowe Technikum nr 3 przy ZSTiO, powstałe z dotychczasowego Technikum Mechanicznego. Szkoła planuje rozszerzyć ofertę i uruchomić nowe kierunki: technik spedytor, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik reklamy. Ślusarzy będzie kształcić nowo powstała przy ZSTiO trzyletnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4.
Ostatnie zmiany dotyczą Technikum nr 2 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Legnicy. Technikum ma zostać zlikwidowane, a kształcenie w zawodzie technik usług fryzjerskich przeniesione do Technikum nr 1. Dla uczniów nic poza nazwą szkoły się nie zmieni. Z dniem 31 sierpnia 2013 r. zlikwidowane zostanie ponadto Technikum Uzupełniające dla Dorosłych nr 1 .
- Reorganizację, która nas czeka od nowego roku szkolnego, poprzedziły głębokie analizy ? mówi Tadeusz Krzakowski. ? Jest ona konsekwencją trwającego od szeregu lat niżu demograficznego, spadku ilości uczniów odczuwalnego szczególnie mocno w gimnazjach, konieczności dostosowania profilów kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy oraz potrzeby racjonalnego i efektywnego wykorzystania bazy oświatowej istniejącej w mieście.