Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zamek Królewski otworzył Zbrojownię za kasę KGHM

Przez   /   25/02/2020  /   No Comments

Powstanie wyjątkowej kolekcji militariów z różnych okresów historycznych stało się możliwe za sprawą KGHM Polska Miedź S.A. Spółka jest mecenasem Zamku Królewskiego od maja ubiegłego roku. To pierwsza od czasu przebudowy obiektu stała ekspozycja militariów. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w poniedziałek 24 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie.

W wernisażu wzięli udział m.in.: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, kurator wystawy, bronioznawca i historyk wojskowości dr Tomasz Mleczek, a także prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. To właśnie dzięki współpracy KGHM z Zamkiem Królewskim i poprzez mecenat, którym spółka objęła Zamek, możliwe było stworzenie Zbrojowni.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy w tak wyrazisty sposób uczestniczyć we wzbogacaniu zbiorów Zamku Królewskiego. Zdajemy sobie sprawę, że powstanie tej ekspozycji i dołączenie jej do wystawy stałej w muzeum to wydarzenie niecodzienne i znaczące. Jako mecenas czujemy szczególną więź z tematyką tej ekspozycji. Militaria to co prawda nie specyfika działalności KGHM, ale jako spółka Skarbu Państwa zajmująca się produkcją miedzi i innych metali odczuwamy pewną łączność między przedmiotem naszych działań, a historią rozwoju oręża – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

W kolekcji broni, jaką od 25 lutego można oglądać w Zbrojowni, znalazło się wiele wyjątkowych eksponatów z różnych okresów historycznych.

Wśród zgromadzonych obiektów jest m.in. unikatowy rapier typu pappenheimer z motywem ukoronowanego orła oraz pierwsza para pistoletów, która opuściła Królewską Manufakturę Broni Palnej w Kozienicach. Są to jedyne egzemplarze pistoletów kozienickich na świecie. W gablotach podziwiać można także szpadę oficera gwardii przybocznej króla Stanisława Leszczyńskiego, husarskie szable z XVII wieku, osiemnastowieczne pistolety oraz strzelby i wiele innych przykładów broni białej i palnej.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz kolekcji prywatnych.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1524 dni temu dnia 25/02/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 25, 2020 @ 1:42 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Dokumenty55-1024x708

Moje trzy grosze. Odchodzi #tadziura

Read More →