AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Załoga Kolei Dolnośląskich będzie się uczyć niemieckiego

Przez   /   04/01/2017  /   No Comments

Działające w legnickim zamku Centrum Kształcenia Językowego i Ustawicznego Kadr będzie uczyć niemieckiego konduktorów oraz maszynistów Kolei Dolnośląskich. Dziś dyrektorzy obu placówek podpisali porozumienie w tej sprawie. Język przyda się bardzo, bo pociągi KD kursują do Drezna i Berlina, a coraz więcej Niemców korzysta z połączeń także po polskiej stronie. 

- Zależy nam, by pracownicy sami chcieli się uczyć obcych języków. Stąd konkretna zachęta finansowa: kilkusetzłotowy dodatek do pensji, jeśli opanują niemiecki na poziomie B1 – mówi Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Na partnera KD wybrały Centrum Kształcenia Językowego i Ustawicznego Kadr, bo też podlega marszałkowi, też mieści się w Legnicy i – co najważniejsze – posiada świetną bazę oraz profesjonalną kadrę lektorów, którzy będą w stanie podołać wyzwaniu. Jak informuje Tomasz Szczytyński, dyrektor CKJiUK, jego placówka specjalizuje się w kursach języków obcych, zwłaszcza angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego i niderlandzkiego.

Koleje Dolnośląskie realizują transgraniczne połączenia na trasie Wrocław – Legnica – Cottbus – Berlin (przez przejście graniczne Frost) oraz Wrocław – Legnica – Zgorzelec – Goerlitz – Drezno (przez przejście graniczne w Goerlitz).  Niebywałym sukcesem okazało się weekendowe połączenie z Berliniem reaktywowane jako Pociąg do kultury (Kulturzug).  Za bilet w atrakcyjnej cenie (79 zł/ 19 euro) pasażerowie podróżują nim w towarzystwie artystów, dzięki którym podróż się nie dłuży. Sądzono, że wystarczy pociąg na 144 miejsca – okazało się jednak, że chętnych jest znacznie więcej. Kulturzug kursuje więc nierzadko jako skład z 432 miejscami, a latem trzeba było do tego dorzucić jeszcze autobus na 50 miejsc. Według obliczeń KD w okresie od kwietnia do listopada 2016 roku z weekendowch połączeń z Berlinem skorzystało 20 tys. pasażerów.  W przyszłości KD nie wykluczają dodanie drugiej pary pociągów dla zwiększenia atrakcyjności połączenia oraz wprowadzenie Kulturzugu do rozkładu także w inne dni tygodnia.

Liczną grupę klientów Kolei Dolnośląskich stanowią Niemcy. Znajomość niemieckiego staje się więc niezbędna, jeśli przewoźnik myśli ambitnie o utrzymaniu najwyższego standardu obsługi. Konduktorzy, którzy opanują język na poziomie B1, będą mieć na identyfikatorach stosowny znaczek. Maszyniści potrzebują języka, by dogadać się z obsługą niemieckich stacji, przez które prowadzą pociągi.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2873 dni temu dnia 04/01/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 4, 2017 @ 9:09 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_5342,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Koniec sporu zbiorowego w MOPS. Jest porozumienie

Read More →