Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zagrodno. Radni zgodzili się na budżet, blokują pożyczkę

Przez   /   30/12/2020  /   2 Comments

Rada Gminy Zagrodno przyjęła budżet na 2021 rok. Ale jednocześnie nie zgodziła się na zaciągnięcie ok. 1,7 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie przebudowy wodociągu w Brochocinie.

Za budżetem zagłosowało 12 radnych. Przeciwko było 2.

W budżecie gminy Zagrodno na 2021 rok zaplanowano dochody na poziomie 26,3 mln zł i wydatki na kwotę 29,6 mln zł. Różnica (deficyt) wynosi nieco 3,3 mln zł – projekt przewidywał, że zostanie pokryta z nadwyżki budżetowej z ubiegłych lat, z niewykorzystanych środków na rachunku bieżącym oraz z pożyczki. Nie wyrażając zgody na zadłużenie się w NFOŚiGW, radni spowodowali, że w budżecie pojawiła się tzw. dziura.

Pożyczka, której sprzeciwiła się Rada Gminy Zagrodno, miała częściowo sfinanować wymianę starego, zawodnego i awaryjnego, wodociągu dla mieszkańców Brochcina. Według wójt Karoliny Bardowskiej, szacunkowy koszt tej inwestycji to 3,7 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela na tego typu przedsięwzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach. W przypadku terminowej spłaty, pożyczki umarza aż w 85 procentach. Radni z Zagrodna boją się jednak sięgnąć po te pieniądze, by nie zadłużyć gminy. Argumentują, że projekt nowego wodociągu jest niekompletny; że brakuje dokumentów, na podstawie których można by wiarygodnie oszacować koszt całej inwestycji oraz wyliczyć wielkość pożyczki potrzebnej do realizacji zadania. Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki zotał odrzucony stosunkiem głosów 8 przeciw, 5 za, 1 wstrzymujący.

Wymiana wodociągu w Brochocinie to jedno z zadań inwestycyjnych, które wójt Karolina Bardowska ujęła w projekcie budżetu na rok 2021. Jak nigdy wcześniej, ponad jedną czwartą zaplanowanych w nim wydatków (8 mln zł) stanowią inwestycje. Zabezpieczone zostały środki m.in. na budowę komory redukcyjnej na wodociągu Grodziec kolonia – Uniejowice (50 tys. zł), opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy (150 tys. zł), opracowanie dokumentacji i budowę studni głębinowej w Brochocinie (100 tys. zł), modernizację mostu oraz kładek przez Skorę w Zagrodnie, Jadwisinie i Uniejowicach (1,7 mln zł), modernizację drogi w Uniejowicach (449 tys. zł), odwodnienie i modernizację drogi dojazdowej w Zagrodnie (615 tys. zł), przebudowę świetlicy w Grodźcu (250 tys. zł), prace przy świetlicy w Zagrodnie (252 tys. zł).

FOT. SESJA RADY GMINY ZAGRODNO

    Drukuj       Email

2 komentarze

  1. lustrator pisze:

    to jest ukryta strategia niedolegow zeby dyskredytowac Wojt. Bo kto cos nie zrobił w swiadomosci przecietnego mieszkanca jak trzeba było..Ano Wojt.Taka praca u podstaw zeby w przyszlosci wybrali dziadka.Podobnego jaki juz był i dupe sobie rozplaszczył od siedzenia co zostało mu do dzisiaj.

  2. Bronek pisze:

    No to dziadki się popisali?Najlepiej nic nie robić a pieniądze schować na lokacie a może sobie diety podwyższyć.Jeden miesza a reszta siedzi na tych sesjach i czeka na jego hasło.Weto to sposób na rządy rady gminy Zagrodno.Trzeba nie mieć rozumu tak głosując.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

143360827_3919685134749247_4563274587887645334_o

Którędy mają biec A4 i S5? Oto głos 8 prezydentów miast

Read More →