OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Zagrodno decyduje. Ostatnie dni na oddanie głosu w GZBO

Przez   /   09/03/2022  /   No Comments

Do 14 marca  trwa głosowanie w ramach Gminnego Zagrodzieńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jego wyniki zdecydują o rozdysponowaniu 250 tys. zł z budżetu gminy Zagrodno na rok 2022 oddanych do dyspozycji mieszkańców.

Prawo oddania głosu mają wszyscy mieszkańcy gminy Zagrodno w wieku od 16 lat. Każdy z nich może zagłosować tylko na jeden projekt z listy. Głos można oddać na dwa sposoby:  elektronicznie, tzn poprzez wypełnienie interaktywnego formularza do głosowania, dostępnego pod adresem zagrodno.eu, albo tradycyjnie, poprzez wypełnienie formularza i wrzucenie go do urny w ogólnodostępnym punkcie do głosowania zlokalizowanym w Urzędzie Gminy Zagrodno, Zagrodno 52, 59- 516 Zagrodno. Kartę do głosowania można pobrać TUTAJ. Przy wybranym projekcie należy postawić znak “X”.

Poniżej publikujemy listę zadań do wyboru.

1. Zakup nowych krzeseł na salę wiejską w Wojciechowie (14 600 zł)

 

Obecne krzesła są stare, zniszczone, nieestetyczne i wymagają wymiany. Zadanie przewiduje zakup i transport 90 nowych krzeseł od producenta.

 

2. Remont sanitariatów męskich sali wiejskiej w Zagrodnie (42 000 zł)

 

W chwili obecnej sanitariaty nie spełniają podstawowych standardów i wymagają remontu . Wymiany wymagają rury kanalizacyjne oraz pozostała infrastruktura. Remont pozwoli na podniesienie standardów użytkowych sanitariatów , które służą użytkownikom obiektu. Zadanie przewiduje wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, wyburzenie ścian działowych, skucie starej glazury, wywóz gruzy, wyrównanie ścian i posadzek, położenie nowej glazury, montaż kabin i płyt MDF, biały montaż , montaż nowego oświetlenia, malowanie oraz szpachlowanie ścian i sufitu.

 

3. Skwer Przy GOZ Zagrodno – nowa strefa rekreacji i zabawy (42 000 zł)

 

Zadanie ma na celu poprawę komfortu użytkowników skweru na obecnie zagospodarowanym terenie. Przewidziano: wykonanie projektu zagospodarowania terenu, zakup i montaż w centralnym punkcie sześciokątnej altany drewnianej, zakup i montaż gry plenerowej “kółko i krzyżyk”, równoważni S, tablicy edukacyjnej “labirynt”, sześciokąta wielofunkcyjnego dla dzieci i młodzieży oraz tablicy informacyjnej z regulaminem.

 

4. Imprezy rodzinne oraz warsztaty tematyczne w Radziechowie (17 500 zł)

 

Celem zadania jest pozyskanie środków niezbędnych do organizacji innych poza dożynkami imprez rodzinnych czy warsztatów skierowanych dla wszystkich mieszkańców gminy na terenie Radziechowa. W ramach zadania przewidziano np. dzień dziecka, wakacyjną imprezę rodzinną, warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym. Pieniądze zostaną spożytkowane na oprawę muzyczną, catering, atrakcje i animatorów, zakup jednorazowych naczyń, zakup materiałów plastycznych, technicznych itp niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów. Imprezy integracyjne oraz warsztaty tematyczne dla mieszkańców odbywać się będą na terenie i obrębie budynku świetlicy wiejskiej w Radziechowie.

 

5. Serce na nakrętki przy świetlicy wiejskiej w Radziechowie (3 000 zł)

 

Postawienie metalowego, proszkowo malowanego pojemnika w kształcie serca, służącego do zbierania nakrętek plastikowych. Mieszkańcy mają zgromadzone nakrętki i chcieliby przekazywać je na sprzęt rehabilitacyjny dla osób w potrzebie.

 

6. Siłownia zewnętrzna na świeżym powietrzu w Radziechowie (21 000 zł)

 

Projekt zakłada uprzątnięcie i zagospodarowanie terenu dawnego boiska do piłki nożnej przy szkole w Radziechowie na siłownie zewnętrzną. Teren ten nie jest użytkowany, ponieważ jego stan wizualny jest zły. Głównym celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz oraz poprawa stanu wizualnego zaniedbanego terenu. W ramach projektu zostanie zakupionych i zamontowanych 5 urządzeń do ćwiczeń siłowych (przyrząd do wyciskania siedząc, wioślarz, twister/ wahadełko, biegacz, drabinka).

7. Siłownia zewnętrzna w Jadwisinie (10 000 zł)

 

W Jadwisinie plac zabaw i świetlica są obecnie jedynymi miejscami do spędzanie wolnego czasu dla mieszkańców. Na placu zabaw wszystkie zainstalowane urządzenia dedykowane są dla małych dzieci. Zadanie ma na celu stworzenie obok świetlicy nowego miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu, dedykowanego nie tylko dzieciom, ale też młodzieży oraz dorosłym. Przewidziano zakup i montaż urządzeń do ćwiczeń siłowych na świeżym powietrzu (orbiterek, wiosło, bujak na sprężynie).

 

8. Budowa siłowni zewnętrznej przy świetlicy wiejskiej w Modlikowicach (19 000 zł)

 

Budowa siłowni przyczyni się do aktywnego spędzania czasu oraz integracji wśród mieszkańców wsi. Rozwój ruchowy, poprawa kondycji to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim promowanie zdrowego trybu życia. Zaplanowano zakup i montaż 4 urządzeń do ćwiczeń (orbiterek, biegacz, twister/ wahadełko, przyrząd do wyciskania siedząc).

 

9. Ogrodzenie terenu przy świetlicy wiejskiej w Łukaszowie – 10 000 zł

 

Teren obecnie jest już częściowo ogrodzony. Zadanie przewiduje montaż słupków ogrodzeniowych w pozostałej części.

 

10. Plac zabaw w Brochocinie przy świetlicy wiejskiej (20 000 zł)

 

Zostanie stworzony ogólnodostępny plac zabaw dla mieszkańców. Obecnie teren jest wstępnie przygotowany pod realizacje tego typu inwestycji. Nie wymaga prac budowlanych czy też prac ziemnych i ukształtowania terenu. Wystarczy zrobienie projektu, zakup i montaż urządzeń dla dzieci (bujak na sprężynie, karuzela krzyżowa, huśtawka „ważka” podwójna, huśtawka „bocianie gniazdo”).

 

11. Sprawnościowy Plac Zabaw dla dzieci i młodzieży w Brochocinie (20 000 zł)

 

Celem zadania jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży szkolnej. Propozycja projektu zakłada, że na placu tuż obok istniejącej siłowni plenerowej powstanie miejsce z urządzeniami sprawnościowymi przeznaczonymi dla dzieci oraz młodzieży. Plac zostanie wyposażony w zestaw urządzeń składających się np. z czworokąta wielofunkcyjnego oraz zestawu ze zjeżdżalnią. Zaplanowano m.in. drążki sprawnościowe, drabinki, olinowanie, ściankę wspinaczkową, bocianie gniazdo liniowe, sprawnościowe przejścia geometryczne, zjeżdżalnię. Szeroki zakres możliwych zabaw połączony z elementami Street Workout’u pozwoli na aktywne spędzanie czasu. Wraz z istniejącą już siłownią plenerową powstanie atrakcyjny kompleks pozwalający zwiększyć aktywność lokalnej społeczności. Wypromuje zdrowy tryb życia poprzez sport. Warty podkreślenia jest fakt, że uwarunkowania lokalizacyjne będą dawały możliwość rozwijania kompleksu poprzez montaż dodatkowych urządzeń w przyszłości np. z budżetu sołeckiego lub innych programów rozwojowych czy obywatelskich .

 

 

12. Budowa miejsca do grillowania przy altanie obok świetlicy wiejskiej w Brochocinie (4 500 zł)

 

Budowa grilla betonowego w tym miejscu byłaby uzupełnieniem istniejącej infrastruktury w postaci drewnianej altany. Dałaby możliwość spotkań integracyjnych mieszkańców. Możliwość taką szczególnie docenią mieszkańcy osiedli, którzy na co dzień nie posiadają własnych ogródków, ani miejsc gdzie wspólnie ze znajomymi mogliby pobiesiadować. Zadanie przewiduje także utwardzenie terenu poprzez wyłożenie kostki brukowej.

 

13. Kompleks rekreacyjno-sportowy w Olszanicy (37 000 zł)

 

Kompleks powstałby na działce nr 767/12 przy osiedlu, gdzie obecnie znajdują się dwa boiska sportowe z nawierzchnią trawiastą. Fragment terenu jest niezagospodarowany. Zadanie przewiduje jego niwelację, utwardzenie żwirem miejsca pod ścieżkę, altanę oraz murowany grill, wysypanie części terenu piaskiem pod tor przeszkód. oraz plac do gier plażowych, zakup i montaż grilla oraz altanki, zakup i montaż linarium, równoważni oraz przejścia linowego z podestami (tzw. “toru przeszkód”).

 

14. Rewitalizacja boiska przy byłej Szkole Podstawowej w Uniejowicach (35 000 zł)

 

Celem zadania jest postawienie drewnianej altany z podłogą i betonowego grilla zewnętrznego dla zapewnienia mieszkańcom miejsca spotkań i rekreacji. Projekt dodatkowo zakłada odnowienie istniejących już bramek do piłki nożnej i koszy do koszykówki na boisku, które zachęcą do gier zespołowych, a także zakup i montaż urządzeń do ćwiczeń – “siłowni zewnętrznej” , które zapewnią aktywność ruchową.

 

15. Zagospodarowanie terenu przy SP Zagrodno 181A (18 000 zł)

 

Obecnie przy szkole istnieje duży niezagospodarowany plac należący do gminy, na którym od lat planowano utworzenie dużego kompleksu dla dzieci. Niestety, wymagane do tego celu środki przewyższają możliwość sfinansowania tego projektu przez gminę w całości jednorazowo. Dlatego pieniądze z funduszu obywatelskiego mogłyby zostać wykorzystane na przygotowanie tego terenu , jego rewitalizacje, zagospodarowanie z myślą o przyszłych inwestycjach. Zadanie przewiduje uprzątnięcie i przygotowanie terenu, rewitalizację nawierzchni trawiastej, nasadzenie roślinności, zakup i montaż elementów małej architektury (kosze, ławki oraz stojak na rowery).

 

 

16. Budowa zasieku śmietnikowego na podzamczu- Grodziec (18 000 zł)

 

Podzamcze to wizytówka gminy, obszar, przez który każdego dnia przejeżdżają turyści odwiedzający zamek. W centralnym miejscu tego miejsca, tuż przy drodze, usytuowane zostały śmietniki. Ze względu na ukształtowanie terenu nie ma możliwości dojazdu bezpośrednio pod posesje, gdzie powinny znajdować się indywidualne pojemniki na śmieci. Dlatego uporządkowanie tego terenu staje się ważnym zadaniem. Zasiek spowoduje, że śmietniki będą schowane za płotem z paneli i obsadzony żywopłotem z ligustru, co sprawi, że to miejsce stanie się bardziej estetyczne.

 

17. Zakup i montaż zewnętrznego defibrylatora na budynku przy Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu (10 300 zł)

 

System zdrowotny jest w sytuacji krytycznej, nie tylko ze względów sprzętowych, ale głównie braku personelu medycznego. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy zbyt długo oczekujemy oczekujemy na pomoc. Celem zadania jest stworzenie na terenie gminy Zagrodno ogólnodostępnego punktu z urządzeniem typu Defibrylator ADE (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny), co przysłuży się dla bezpieczeństwa w naszym regionie. System taki oparty jest na automatycznym włączeniu syreny alarmowej co wiąże się z wezwaniem strażaków z danej OSP po wyciągnięciu ADE z szafki zabezpieczającej. Sprzęt medyczny analizujący rytm serca, wyłapujący nieprawidłowości w pracy serca podejmuje decyzje o konieczności defibrylacji, czyli impulsie elektrycznym przywracającym prawidłowy rytm, Jest bardzo prosty w obsłudze, ale niezastąpiony w takich przypadkach. Co najważniejsze, nie ma możliwości złego użycia Defibrylatora AED.

 

18. Siłownia w plenerze – Grodziec (20 000 zł)

 

Zadanie przewiduje zagospodarowanie działki przy świetlicy wiejskiej. Grodziec poza boiskiem do siatkówki nie posiada infrastruktury sportowej. Siłownia w plenerze umożliwi mieszkańcom realizacje sportowych pasji, pozwoli na aktywne spędzanie czasu. Będzie miejscem integracji i rekreacji dostępnym w  dogodnym czasie dla każdego. Zaplanowano: nawierzchnię naturalną trawiastą, zakup i montaż 5 przyrządów do ćwiczeń spełniających wymagane normy: podciąg, wiosło, biegacz, twister, wahadło, umieszczenie tablicy informacyjnej z regulaminem, ławki, kosza na odpady.

 

19. Sygnalizator nadmiernej prędkości (15 500 zł)

 

Projekt zakłada stworzenie przy świetlicy wiejskiej w Grodźcu zasilanego energią słoneczną sygnalizatora z tablicą LCD wyświetlającą prędkość poruszającego się pojazdu. Gdy prędkość będzie zbyt duża (w stosunku do istniejącego ograniczenia) sygnalizator wyświetli ostrzeżenie i prośbę o zmniejszenie prędkości, natomiast gdy prędkość będzie właściwa, sygnalizator wyświetli podziękowanie. Taki sygnalizator, umieszczony w pobliżu świetlicy wiejskiej, straży pożarnej, placu zabaw dla dzieci i przystanku autobusowego powinien znacznie poprawić bezpieczeństwo w tej części wsi.

 

20. Wycieczki po kulturę (19 800 zł)

 

Założeniem projektu jest zorganizowanie przynajmniej 3 wycieczek (wyjazdów) dla mieszkańców gminy na wydarzenia kulturalne takie jak sztuki teatralne, kabarety, widowiska czy też koncerty. Koszt wynajęcia autokaru oraz biletów zostanie opłacony całkowicie z budżetu obywatelskiego.

Ilość miejsc ograniczona do 54 osób (na jeden wyjazd). Decyduje kolejność zapisów. Wydarzenia kulturalne do wyboru według aktualnych ofert. Koszt, jaki ponosi uczestnik, to jedynie koszt ubezpieczenia według oferty towarzystwa ubezpieczeniowego – do ustalenie przed wyjazdem.

 

21. Pojemnik na nakrętki “serce” przy świetlicy w Grodźcu (3 000 zł)

 

Pojemnik na nakrętki w kształcie serca ozdobi okolice i pomoże propagować ideę recyklingu oraz pomagania innym. W Polsce od lat prowadzone są zbiórki plastikowych nakrętek, które wymieniane w punktach recyklingowych na konkretne środki finansowe wspierają rozmaite cele charytatywne. Uświadamiają i promują podejście proekologiczne. Projekt przewiduje umiejscowienie dużego ażurowego pojemnika w kształcie serca na 100 kg plastikowych nakrętek. Dodatkowo na pojemniku można umieścić np. logo firmy lub herb gminy.

RYC. GMINA ZAGRODNO

RYC. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

DSC03439_Tereny LSSE

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma się świetnie

Read More →