4 maja, w dniu Świętego Floriana, patrona hutników i strażaków, świętują pracownicy Polskiej Miedzi. KGHM kultywuje tradycje świąt branżowych, a Dzień Hutnika to obok Barbórki jedno z najważniejszych świąt w spółce.
Tegoroczne obchody hutniczego święta rozpoczęły się 4 maja od tradycyjnego złożenia kwiatów przy pomniku Św. Floriana przed Hutą Miedzi Głogów. Jeszcze dziś w kilku miejscach w Głogowie hutnicza orkiestra zagra dla mieszkańców regionu.
Dzień Hutnika 2023
Główne uroczystości w KGHM zaplanowano na 12 maja. Ten dzień rozpocznie się od głośnego powitania zarządu firmy i dyrektorów naczelnych hut miedziowej spółki przez orkiestrę hutniczą z Głogowa i grupę mażoretek. Podczas uroczystej akademii w Centrum Kultury Muza w Lubinie zostaną wręczone odznaczenia państwowe oraz odznaki branżowe „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.”. W Legnicy i w Lubinie zaplanowane są tradycyjne imprezy: karczma i comber.
W niedzielę, 14 maja o godzinie 13-stej w Katedrze w Legnicy rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Hutników i ich rodzin, a na godzinę 19-stą miedziowa spółka zaprasza na otwarty Koncert Hutniczy. Na legnickim Rynku wystąpi Kasia Cerekwicka, Olga Szomańska, Mateusz Ziółko, Łukasz Zagrobelny, Orkiestra Symfoniczna w 25-osbowym składzie pod dyrekcją Tomasz Szymusia. Publiczność zobaczy także artystów młodego pokolenia z regionu oraz orkiestrę hutniczą z Huty Miedzi w Głogowie pod kierownictwem kapelmistrza Bartłomieja Nienartowicza wraz z zespołem mażoretek. Wydarzenie poprowadzi Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora. Koncert to jeden z elementów obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu 70-lecia Huty Miedzi Legnica.
Huty KGHM to jedne z najnowocześniejszych zakładów w Europie. Dzięki zdolnościom produkcyjnym tych oddziałów, KGHM jest jednym ze światowych liderów branży metalurgicznej. Spółka zajmuje drugie miejsce na świecie wśród producentów srebra i jest w pierwszej dziesiątce światowych producentów miedzi. W tym roku jubileusz 70-lecia obchodzi Huta Miedzi Legnica.
Nowe oblicze najstarszej huty w Polsce
W Hucie Miedzi Legnica trwają prace związane z realizacją programu Hybrydowa Huta Legnica. Ideą programu jest wykorzystanie potencjału znajdującego się w złomach Cu poprzez realizację założeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Pozwoli to hucie na przetwarzanie materiałów pochodzących z recyklingu z możliwością przetopu własnych lub zewnętrznych koncentratów. Już dziś oddział jest liderem w KGHM w obszarze produkcji miedzi katodowej opartej o materiały wsadowe nie pochodzące ze źródeł pierwotnych (ruda). Miedź elektrolityczna w HML powstaje w 70 proc. z różnego rodzaju złomów.
Huty ze znakiem jakości
Do KGHM należą huty miedzi w Głogowie, w Legnicy oraz HM Cedynia – Walcownia. W każdej z nich procesy produkcyjne opierają się na różnych technologiach. W 2022 roku w hutach KGHM zatrudnionych było ponad 3600 osób.
HM Legnica i HM Głogów zostały wyróżnione znakiem Copper Mark, prestiżową gwarancją odpowiedzialnej produkcji. Certyfikat potwierdza efektywną i zgodną z najwyższymi standardami produkcję miedzi. Wkrótce do tego prestiżowego grona powinna dołączyć także Huta Miedzi Cedynia.
Oprócz miedzi, srebra i złota w hutach KGHM produkowane są: ołów surowy, ołów rafinowany, kwas siarkowy, siarczan niklawy oraz selen.
Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.
FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.