Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Z Gruzinami o teatrze oraz o ich kraju

Przez   /   25/06/2019  /   No Comments

W legnickim teatrze trwają pierwsze próby do polsko-gruzińskiego spektaklu teatralnego w reżyserii Jacka Głomba z udziałem aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz aktorów Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. W czwartek 27 czerwca w teatralnej Art Cafe Modjeska odbędzie się otwarte dla publiczności spotkanie z gruzińskimi artystami. Początek o godz. 17.00.

Korzystając z obecności gości z Gruzji legnicki teatr chce przybliżyć mieszkańcom Legnicy kulturę tego fascynującego kraju. Spotkaniu, które poprowadzi Jacek Głomb, towarzyszyć będzie pokaz slajdów z wyprawy do Gruzji autorstwa związanego z legnicką sceną fotografika Karola Budrewicza, a także gruzińska muzyka i degustacja gruzińskich przysmaków. Spotkanie jest realizowane w ramach projektu “Teatr jest bliżej niż myślisz” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Teatry w Legnicy i Batumi łączą specjalne więzi, które zacieśniła umowa podpisana w lutym 2016 roku zarówno pomiędzy teatrami, jak i regionami.  Zawarły ją władze samorządu Dolnego Śląska z przedstawicielami Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji. Batumi jest stolicą tego regionu południowo-zachodniej Gruzji graniczącego z Turcją. Pierwszym efektem teatralnej części porozumienia było wystawienie jeszcze w tym samym roku na scenie i z udziałem zespołu  teatru im. Czawczawadzego sztuki „Wiele demonów” wg powieści Jerzego Pilcha w adaptacji Katarzyny Knychalskiej i  reżyserii Jacka Głomba.

Kolejnym efektem porozumienia była wizyta gruzińskiego zespołu aktorskiego teatru z Batumi na Dolnym Śląsku. W marcu 2017 roku na scenach w Legnicy, Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze wystawiono zarówno gruzińską wersję „Wielu demonów”, jak i własną produkcję teatru im. Czawczawadzego, jaką była sztuka „Syndrom albo do kogo śpiewasz” wg „Karola” Sławomira Mrożka w reżyserii szefa artystycznego tego teatru Andra Enukidze (w latach 1993-1996 reżyserował w teatrach Opola i Wrocławia teksty Wierzyńskiego, Strindberga i Czechowa).

Artystyczną współpracę kontynuowano także w ubiegłym roku. Jej efektem było wystawienie na scenie w Batumi we wrześniu 2018 r. sztuki Katarzyny Knychalskiej „Haifa Hotel”  w reżyserii Jacka Głomba z udziałem gruzińskich aktorów oraz polskiej ekipy realizacyjnej, w skład której wchodzili ponownie także: Małgorzata Bulanda (scenografia), Bartosz Straburzyński (muzyka) oraz Witold Jurewicz (ruch sceniczny). Sztuka inspirowana była emigracyjnymi powieściami i opowiadaniami Marka Hłaski („Nawrócony w Jaffie”, „Opowiem wam o Esther”, „Drugie zabicie psa”, „Brudne czyny”, Wszyscy byli odwróceni”).

Rozpoczęte kilka dni temu próby do nowej realizacji teatralnej będą drugą międzynarodową koprodukcją w historii legnickiego teatru po zrealizowanej w 2016 roku we współpracy z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje „Przerwanej odysei” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Gruzińską prapremierę nowej sztuki zaplanowano w Batumi na 2 października, zaś polską premierę w Legnicy na 9 listopada br.

W jesiennych planach legnickiego teatru jest także wyjazdowa prezentacja na scenach w Batumi i Tbilisi spektaklu „Czas terroru” wyreżyserowanego przez Lecha Raczaka. Połączony z warsztatami aktorskimi wyjazd jest możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (180 tys. zł) wspartej środkami dolnośląskiego samorządu (48 tys. zł). Artystyczna podróż związana jest z obchodzonym w bieżącym roku stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna
FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2026 dni temu dnia 25/06/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 25, 2019 @ 12:27 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Satyrykon 2024 - pokonkursowa wystawa w Muzeum Karykatury 04

Jan Koza dostał Szpilę Satyrykonu. Za rysowanie

Read More →